Пътуване по време на пандемия. Журналистката Наталия Бояджиева разказва за последното си пътешествие – в Норвегия. След Китай и Филипините, за които Наталия така увлекателно разказва, тя подготвя нова книга с пътеписи за северната страна.
Ето какво разказва журналистката в "Артефир":
"Разбира се, екзотиката на Азия я няма в Европа. Европейските страни са много по-посещавани и от българите. Като че ли на пръв поглед няма какво особено да впечатли европееца в една такава страна. Но това, което мен ме очарова в Норвегия, е суровата северна красота на природата, на първо място. Една чистота в градовете – ние живяхме в Берген през цялото време. Запазена старина, уважение към културата, към личностите на духовността. Например около Градския театър има статуи на директори на театъра и на големи артисти, които са прославили този театър. Дори в една болница да влезете – ще видите портрети маслена живопис на велики лекари, които са работили в болницата. Наистина – един култ към духовността.
След Азия един много силен контраст завладя съзнанието ми, тъй като бяха изминали едва 3-4 дни от завръщането ни от Китай, където ние плувахме през тези 3 години в розовия облак на приятелството и топлотата. Контрастът беше изключително силен и шокиращ, за мен беше и болезнен. Някои го наричат с думата "толерантност", аз го наричам "безразличие". Тази студенина си има своето климатично и историческо обяснение.
Според мен, отличителна черта на моите писания е честността. Журналистиката ме е научила да бъда максимално обективна, колкото може да се казва истината – независимо дали тя ще се хареса на някого или не.
Няма такава страна на света, която да е само хубава или само лоша."
За новите пътеписи на Наталия Бояджиева за Норвегия – чуйте повече в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Наталия Бояджиева
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg