Пътуване по време на пандемия. Журналистката Наталия Бояджиева разказва за последното си пътешествие – в Норвегия. След Китай и Филипините, за които Наталия така увлекателно разказва, тя подготвя нова книга с пътеписи за северната страна.
Ето какво разказва журналистката в "Артефир":
"Разбира се, екзотиката на Азия я няма в Европа. Европейските страни са много по-посещавани и от българите. Като че ли на пръв поглед няма какво особено да впечатли европееца в една такава страна. Но това, което мен ме очарова в Норвегия, е суровата северна красота на природата, на първо място. Една чистота в градовете – ние живяхме в Берген през цялото време. Запазена старина, уважение към културата, към личностите на духовността. Например около Градския театър има статуи на директори на театъра и на големи артисти, които са прославили този театър. Дори в една болница да влезете – ще видите портрети маслена живопис на велики лекари, които са работили в болницата. Наистина – един култ към духовността.
След Азия един много силен контраст завладя съзнанието ми, тъй като бяха изминали едва 3-4 дни от завръщането ни от Китай, където ние плувахме през тези 3 години в розовия облак на приятелството и топлотата. Контрастът беше изключително силен и шокиращ, за мен беше и болезнен. Някои го наричат с думата "толерантност", аз го наричам "безразличие". Тази студенина си има своето климатично и историческо обяснение.
Според мен, отличителна черта на моите писания е честността. Журналистиката ме е научила да бъда максимално обективна, колкото може да се казва истината – независимо дали тя ще се хареса на някого или не.
Няма такава страна на света, която да е само хубава или само лоша."
За новите пътеписи на Наталия Бояджиева за Норвегия – чуйте повече в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Наталия Бояджиева
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg