Романът „Мария Тертер – Царицата“ представя един пренебрегван от история ни период, но изпъстрен със силен драматизъм.
Образът на царица Мария Тертер разкрива изключителна личност, останала незабелязана във време на силна суета в мъжкото себедоказване, но отдала себе си по своему на България.
Жертвите ѝ дават своя резултат – един силен и достоен цар на измъчената България, какъвто е синът й Светослав Тертер.
Историкът Дора Тодорова пише за книгата: "Романът е изключително навременен. Той издига понятията патриотизъм и родолюбие, девалвирали напоследък, внушавайки, че за тях са нужни много мисъл, познания и разумни действия, трябва жертвоготовност, за да се брани род, име и родина."
Авторът на „Мария Тертер – Царицата“ Людмила Андровска говори за произведението си в “Артефир“:
“Вечни остават моралните ценности, затова трябва да се върнем първо при нашите корени, към великите моменти на нашата страна, великите ни царе. Точно това съм търсила, когато съм разказвала за живота на тази царица, която досега беше незабелязвана, но тя е изградила един от нашите велики царе, нейният син Светослав Тертер.“
“Великите сили и тогава са присъствали, Византия много силно се е опитвала да влияе на нашата история, татарите са ни нападали – византийците ту са воювали с тях, ту са се обединявали с тях, за да могат да смачкат нашите царе. “
За избора на историческия етап
“Привлече ме съдбата на Мария Тертер, отхвърляна от семейството си още със самото раждане. Но все пак, понеже тя е от аристократично семейство, се омъжва за Георги Тертер, който по това време е стратегът на българската армия, втори по власт след царя. Четох много, три години и половина се занимавах само с това.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg