Романът „Мария Тертер – Царицата“ представя един пренебрегван от история ни период, но изпъстрен със силен драматизъм.
Образът на царица Мария Тертер разкрива изключителна личност, останала незабелязана във време на силна суета в мъжкото себедоказване, но отдала себе си по своему на България.
Жертвите ѝ дават своя резултат – един силен и достоен цар на измъчената България, какъвто е синът й Светослав Тертер.
Историкът Дора Тодорова пише за книгата: "Романът е изключително навременен. Той издига понятията патриотизъм и родолюбие, девалвирали напоследък, внушавайки, че за тях са нужни много мисъл, познания и разумни действия, трябва жертвоготовност, за да се брани род, име и родина."
Авторът на „Мария Тертер – Царицата“ Людмила Андровска говори за произведението си в “Артефир“:
“Вечни остават моралните ценности, затова трябва да се върнем първо при нашите корени, към великите моменти на нашата страна, великите ни царе. Точно това съм търсила, когато съм разказвала за живота на тази царица, която досега беше незабелязвана, но тя е изградила един от нашите велики царе, нейният син Светослав Тертер.“
“Великите сили и тогава са присъствали, Византия много силно се е опитвала да влияе на нашата история, татарите са ни нападали – византийците ту са воювали с тях, ту са се обединявали с тях, за да могат да смачкат нашите царе. “
За избора на историческия етап
“Привлече ме съдбата на Мария Тертер, отхвърляна от семейството си още със самото раждане. Но все пак, понеже тя е от аристократично семейство, се омъжва за Георги Тертер, който по това време е стратегът на българската армия, втори по власт след царя. Четох много, три години и половина се занимавах само с това.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg