Започва работа електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица.
Новото тази година е, че в декларацията, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за първи път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.
За какво да внимаваме в тазгодишната данъчна кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ говорителят на НАП Росен Бъчваров:
“Услугата е замислена като опит за подпомагане на доброволното спазване на закона и улеснение. Тя е достъпна или с безплатния персонален код, издаван от НАП във всеки един офис, без значение дали е по постоянен адрес, или произволно избран, или с квалифициран електронен подпис. И е достъпна в портала за електронни услуги на НАП.“
Новите неща, които се облагат
“Всъщност няма нов режим на облагане. Данъчният режим си е един и същ, що се отнася до закона. Новото са два вида доходи и два вида приходи, които са предварително попълнени в декларация“, казва Бъчваров и допълва –
Единият е от продажби в интернет, доходи от наложен платеж, които са предварително попълнени. Тук е важно разграничението дали изобщо тези приходи подлежат на облагане или не. Разграничителният критерий е – дали човек се занимава по занятие с тази дейност, дали купува стоките и ги произвежда с цел да ги препродава, дали го прави системно, дали търгува, най-общо казано, със занятие.“
“Продажбата на лични вещи, като например мобилния телефон, телевизора, детското колело, са и продължават да са освободени от облагане и за тях няма и задължение за подаване на данъчна декларация.“
“Така че в зависимост от това кое от двете неща се е случило – търговия по занятие или продажба на лични вещи. В първия случай трябва да се подаде декларация и да се плати данък, а във втория тези данни с наложения платеж, ако става дума за лични вещи, да бъдат изтрити от декларацията.“
Кой трябва да подаде данъчна декларация
“Всеки, който има доход, различен от заплата, различен от трудов договор или би искал да ползва някакъв вид данъчно облекчение. Това са хората, които са длъжни да подават данъчна декларация или имат възможност да подадат такава.“
Повече за видовете данъчни облекчения можете да чуете от разговора в звуковия файл.
Темата за новата услуга за подаване на декларации за доходите на физическите лица коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Георги Ранчев от катедра „Финансов контрол“ в УНСС:
“Следва да отбележим, че тази предварително заложена информация в декларацията е достъпна само за физическите лица, които подават по електронен път данъчните си декларации. Това става по два възможни начина – като имат персонален идентификационен код, който е безплатен и се предоставя от НАП, или квалифициран електронен подпис, който се предоставя от лицензираните за това оператори.“
“Персоналният идентификационен код се получава в офисите на НАП. Като преди това сте попълнили заявление, то е от няколко страници, налично е в сайта на НАП, предполагам и в офисите на НАП.“
Следващата стъпка
“Това е част от една еволюция, която трябва да извървим ментално, освен психологично. НАП разполага с огромен обем от информация за сделките, които правим, за доходите, които получаваме. Липсват определени елементи, които НАП дава възможност сами да попълним, те още не са обхванати от автоматичния обмен на информация, който тече. Следващата стъпка би било те да изчислят нашето годишно или остатъка на годишното данъчно задължение, което да ни предоставят.“
“Така или иначе в портала на НАП има възможност за плащане на задължението, но може би липсва връзката – още едно улеснение, което би било – след подаване на данъка да се плати сумата, но предполагам, че това е въпрос на няколко години.“
Информационна кампания
“След като НАП е направил значителни стъпки за удобно ползване в електронна среда на тази система, да се разшири обхватът на запознатите лица. Как да се ползва това деклариране. Налице е основен пропуск на ниво средно образование – за какво са данъците, за какво плащаме социални осигуровки и др.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg