Започва работа електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица.
Новото тази година е, че в декларацията, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за първи път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.
За какво да внимаваме в тазгодишната данъчна кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ говорителят на НАП Росен Бъчваров:
“Услугата е замислена като опит за подпомагане на доброволното спазване на закона и улеснение. Тя е достъпна или с безплатния персонален код, издаван от НАП във всеки един офис, без значение дали е по постоянен адрес, или произволно избран, или с квалифициран електронен подпис. И е достъпна в портала за електронни услуги на НАП.“
Новите неща, които се облагат
“Всъщност няма нов режим на облагане. Данъчният режим си е един и същ, що се отнася до закона. Новото са два вида доходи и два вида приходи, които са предварително попълнени в декларация“, казва Бъчваров и допълва –
Единият е от продажби в интернет, доходи от наложен платеж, които са предварително попълнени. Тук е важно разграничението дали изобщо тези приходи подлежат на облагане или не. Разграничителният критерий е – дали човек се занимава по занятие с тази дейност, дали купува стоките и ги произвежда с цел да ги препродава, дали го прави системно, дали търгува, най-общо казано, със занятие.“
“Продажбата на лични вещи, като например мобилния телефон, телевизора, детското колело, са и продължават да са освободени от облагане и за тях няма и задължение за подаване на данъчна декларация.“
“Така че в зависимост от това кое от двете неща се е случило – търговия по занятие или продажба на лични вещи. В първия случай трябва да се подаде декларация и да се плати данък, а във втория тези данни с наложения платеж, ако става дума за лични вещи, да бъдат изтрити от декларацията.“
Кой трябва да подаде данъчна декларация
“Всеки, който има доход, различен от заплата, различен от трудов договор или би искал да ползва някакъв вид данъчно облекчение. Това са хората, които са длъжни да подават данъчна декларация или имат възможност да подадат такава.“
Повече за видовете данъчни облекчения можете да чуете от разговора в звуковия файл.
Темата за новата услуга за подаване на декларации за доходите на физическите лица коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Георги Ранчев от катедра „Финансов контрол“ в УНСС:
“Следва да отбележим, че тази предварително заложена информация в декларацията е достъпна само за физическите лица, които подават по електронен път данъчните си декларации. Това става по два възможни начина – като имат персонален идентификационен код, който е безплатен и се предоставя от НАП, или квалифициран електронен подпис, който се предоставя от лицензираните за това оператори.“
“Персоналният идентификационен код се получава в офисите на НАП. Като преди това сте попълнили заявление, то е от няколко страници, налично е в сайта на НАП, предполагам и в офисите на НАП.“
Следващата стъпка
“Това е част от една еволюция, която трябва да извървим ментално, освен психологично. НАП разполага с огромен обем от информация за сделките, които правим, за доходите, които получаваме. Липсват определени елементи, които НАП дава възможност сами да попълним, те още не са обхванати от автоматичния обмен на информация, който тече. Следващата стъпка би било те да изчислят нашето годишно или остатъка на годишното данъчно задължение, което да ни предоставят.“
“Така или иначе в портала на НАП има възможност за плащане на задължението, но може би липсва връзката – още едно улеснение, което би било – след подаване на данъка да се плати сумата, но предполагам, че това е въпрос на няколко години.“
Информационна кампания
“След като НАП е направил значителни стъпки за удобно ползване в електронна среда на тази система, да се разшири обхватът на запознатите лица. Как да се ползва това деклариране. Налице е основен пропуск на ниво средно образование – за какво са данъците, за какво плащаме социални осигуровки и др.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg