Диян Ганев е студент на годината за 2020 г. Наскоро той беше избран за председател на новоучреденото Сдружение на младите лекари към Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз. Диян е един от първите доброволци в Covid отделенията, занимава се с инициативата "Студенти срещу Covid".
Тръгва от Стара Загора, където завършва търговско-банковата гимназия, за да стигне до Медицинския университет в София, а от там и до университета в Осака – Япония. Преминава през участието – и то като иновационен директор в известния стартъп за биотехнологии Printivo, който си поставя за цел да отгледа изкуствена тъкан.
Интересите на Диян са и в областта на генетиката, направил е сайт на тази тема. Той е и основател на Института за бъдещия геном.
Диян Ганев е главен герой в “Нашият ден“
Любовта към медицината
“Ще е лъжа, ако кажа, че съм попаднал случайно. Кандидатстването на медицина е нещо много сложно за един ученик, но успях за една година да се подготвя. Приеха ме в София, което беше голяма радост за мен. Още от прогимназията знаех, че имам интерес към медицината. Но когато кандидатствах за гимназия, си казах, че в момента ме интересува повече икономиката и финансите, не съжалявам за това, защото ми даде необикновен опит, който малко колеги имат.“
“За една година трябваше да намеря мястото си в цялата главоблъсканица в столицата, мисля че успях. Тогава започнахме да създаваме една студентска организация – Асоциация на студентите изследователи, което всъщност беше нещо, в което инвестирах свободното си време и което ме разтоварваше от строгата медицинска насоченост.“
Интересите към регенеративна медицина и генетика
“Крайната област на приложение на всичките ми интереси е медицината. И биологията, и регенеративната медицина, и генетиката, всички тези области се опитват да решат проблеми като липсата на органи например. Това беше целта на компанията за тъканно инженерство. Генетиката се опитва да реши проблема за бъдещето – какви заболявания да очакваме и как да ги лекуваме. Регенеративната медицина пък има за цел да освен да създаде нови органи и по този начин да удължи живота, защото основното нещо, което ни спира да живеем по-дълго е износването на органите, и тяхната подмяна носи допълнителни ползи за един организъм, който да продължи напред.“
“Най-голямата надежда на трансхуманизма е това да създаде един безсмъртен човек. Като започнем от сърдечна тъкан и стигнем до бял дроб и панкреас. Светът работи по тези проблеми. Приветствам появата на трансхуманоид, защото тази визия носи напредък за науката, но пък, от друга страна, бих обърнал внимание на това, че може би може да промени възприятието на човека за живота, защото един безсмъртен човек няма нужда да бъде в общество, да плаща данъци и да се грижи за останалите. Въпросът е какъв ще бъде смисълът на един такъв човек, за какво ще се бори.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg