Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Диян Ганев

От Стара Загора през София до Осака за бъдещето на човечеството

Диян Ганев
Снимка: Фейсбук

Диян Ганев е студент на годината за 2020 г. Наскоро той беше избран за председател на новоучреденото Сдружение на младите лекари към Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз. Диян е един от първите доброволци в Covid отделенията, занимава се с инициативата "Студенти срещу Covid".

Тръгва от Стара Загора, където завършва търговско-банковата гимназия, за да стигне до Медицинския университет в София, а от там и до университета в Осака – Япония. Преминава през участието – и то като иновационен директор в известния стартъп за биотехнологии Printivo, който си поставя за цел да отгледа изкуствена тъкан.

Интересите на Диян са и в областта на генетиката, направил е сайт на тази тема. Той е и основател на Института за бъдещия геном.

Диян Ганев е главен герой в “Нашият ден“

Диян Ганев

Любовта към медицината

“Ще е лъжа, ако кажа, че съм попаднал случайно. Кандидатстването на медицина е нещо много сложно за един ученик, но успях за една година да се подготвя. Приеха ме в София, което беше голяма радост за мен. Още от прогимназията знаех, че имам интерес към медицината. Но когато кандидатствах за гимназия, си казах, че в момента ме интересува повече икономиката и финансите, не съжалявам за това, защото ми даде необикновен опит, който малко колеги имат.“

“За една година трябваше да намеря мястото си в цялата главоблъсканица в столицата, мисля че успях. Тогава започнахме да създаваме една студентска организация – Асоциация на студентите изследователи, което всъщност беше нещо, в което инвестирах свободното си време и което ме разтоварваше от строгата медицинска насоченост.“

Интересите към регенеративна медицина и генетика

“Крайната област на приложение на всичките ми интереси е медицината. И биологията, и регенеративната медицина, и генетиката, всички тези области се опитват да решат проблеми като липсата на органи например. Това беше целта на компанията за тъканно инженерство. Генетиката се опитва да реши проблема за бъдещето – какви заболявания да очакваме и как да ги лекуваме. Регенеративната медицина пък има за цел да освен да създаде нови органи и по този начин да удължи живота, защото основното нещо, което ни спира да живеем по-дълго е износването на органите, и тяхната подмяна носи допълнителни ползи за един организъм, който да продължи напред.“

“Най-голямата надежда на трансхуманизма е това да създаде един безсмъртен човек. Като започнем от сърдечна тъкан и стигнем до бял дроб и панкреас. Светът работи по тези проблеми. Приветствам появата на трансхуманоид, защото тази визия носи напредък за науката, но пък, от друга страна, бих обърнал внимание на това, че може би може да промени възприятието на човека за живота, защото един безсмъртен човек няма нужда да бъде в общество, да плаща данъци и да се грижи за останалите. Въпросът е какъв ще бъде смисълът на един такъв човек, за какво ще се бори.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40