Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психичното здраве на децата след обучение от разстояние

Снимка: БГНЕС

Къде са децата? Защо точно те? Каква е ролята на изкупителната жертва и учениците такива ли са? Какво е тяхното психично състояние и как тези решения им въздействат? Какво е най-доброто за тях и можем ли да не бъдем егоисти? 

За психичното здраве на децата през месеците на пандемия, изолация и обучение от разстояние в електронна среда – Гергана Крумова, училищен психолог в 137 СУ "Ангел Кънчев" - София, коментира в "Нашият ден":

Как се промени всекидневието на децата

"Промяната е доста сериозна. Децата са изключително адаптивни при всяка една промяна, за разлика от възрастните. Но вече се понатрупаха кризисни ситуации, в които бяха поставени деца, учители и родители, със общ знак минус. Прекъсването на връзката с връстниците и с учителите предизвикват емоционални натрупвания в детската психика. Независимо че живеем в ерата на технологиите, човешките отношения и всички важни теми, които вълнуват децата, подрастващите, юношите, не могат да бъдат удовлетворени онлайн. Децата няма къде да адресират своите важни въпроси, а и вече се доказа, че присъственото образование е най-доброто. Формирането на социални умения става единствено през социалните взаимодействия."

Дългосрочни последици от изолацията

"Добре е това да се постави като изключително важен въпрос в момента, защото, ако доскоро нещата все още се владееха и всички помагащи специалисти, родители и учители се опитвахме да оказваме нужната подкрепа, то в бъдеще се очаква нещата да бъдат доста сериозни. Най-уязвимата група са децата между 9 и 16 години. Очакваме в бъдеще депресивни състояния, неврози, различни форми на страхове – не само страх от болести и страх от смъртта... различни обсесии, демотивация... Тъй като психическото и физическото здраве вървят ръка за ръка, говорим вече и за двигателни увреди (поради липса на движение), очни проблеми, хранителни разстройства... За тези последици вече се говори сериозно в професионалната общност на психолози, психиатри и психотерапевти и е добре да сигнализира лампата към управляващи и всички, имащи отношение към децата. Ако сега не вземем необходимите и важни мерки, след време ще бъде трудно."

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00
квартал

Какво се случва с незаконното строителство в софийския кв. "Овча купел"

Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...

публикувано на 15.11.24 в 13:05

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51