Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоханес Вилднер отново в София

Снимка: johanneswildner.com

За Йоханес Вилднер София е част от живота му. Идва тук за трети път. Шегува се, че денят му започва с обиколка из софийските улици, защото във Виена в университета за музикално и сценично изкуство дели един кабинет с колегата си Симеон Пиронков-син. Иначе Йоханес Вилднер дирижира, записва, преподава и издирва. Обича да открива творби на забравени композитори като Фредерик д’Ерланже, Валтер Браунфелс, Ерих Цайсл, Йозеф Маркс, Йохан Непомук Давид и др. За откриването на различните композиции има конкретна история.

Работи с Концертния оркестър на Би Би Си. Дори по случай юбилея на ЕBU (Европейския съюз за радио и телевизия) през 2017 г. дирижира концерта, в който бяха изпълнени творби от Добринка Табакова, Бенджамен Бритън, Волфганг Амадеус Моцарт и Лудвиг ван Бетовен, който нашите слушатели имаха възможност да чуят по време на директното излъчване от Лондон. Работил е в Пражката и Лайпцигската опери.

Сега ръководи оперен фестивал в Burg Gars в Австрия. Миналата година не е имало спектакъл, но тази година смята да представи „Отвличане от сарая“ на Моцарт в съвсем камерен вариант – певци и камерен ансамбъл, и… с участието на акордеон в ансамбъла. Аранжиментът е направен специално за фестивала. От няколко години е главен диригент на Симфоничния оркестър в Зондерборг, Дания. Иска заедно с този състав да изпълни и запише творби на Карл Нилсен, композитор, когото смята, че е малко познат извън Дания.

Казва, че е срещал преди това Елена Башкирова, радва се отново да бъдат заедно на сцената. 

На 18 март от 19 часа в зала „България“ ще бъдат изпълнени Концерт за пиано и оркестър в ла минор оп. 54 от Роберт Шуман със солист Елена Башкирова и Симфония-кантата №2 „Хвалебствена песен“ в си бемол мажор, оп. 52 за солисти, смесен хор и оркестър на Феликс Менделсон с Емилия Кирмева, Елена Механджийска и Михаил Михайлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05