За проф. Васил Арнаудов продължава да се говори до днес, с огромно възхищение, обич и респект към неговата личност и изкуство. Всеки, имал щастието да пресече жизнения си път с големия музикант, може да разкрие безброй страни на уникалността му, изразена на сцената с една единствена дума – магия.
В диригентското изкуство за него нямаше тайни и доказателство са емблематичните състави: русенският хор „Родина“ и Софийският камерен хор „Любомир Пипков“, на които той бе отдаден изцяло до края на живота си.
Отиде си внезапно от този свят на 19 март 1991 година. Последната му среща с публиката бе на 3 март в София, с дамите от Софийския камерен хор.
Васил Арнаудов поема ръководството на състава по покана на Ирина Щиглич от есента на 1967 година. С него печели 2 големи, 14 първи и 7 специални награди от международни конкурси в Европа; концертирал е в много страни на стария континент и в Япония; осъществил е записи и концерти за редица радио и телевизионни компании, включително и в БНР през последната година от живота си.
„В основата на всяка човешка дейност, във всички професии стои талантът. Някои казват, че талантът преди всичко значи труд. Аз смятам, че основното е отговорност. Талантът значи преди всичко отговорност“ – думи на проф. Васил Арнаудов.
Неведнъж той е признавал, че има „католически брак с българската музика“ и много известни наши композитори са посветили песните си на хора. Емблематично остава изпълнението на цикъла „Приглушени песни“ от Любомир Пипков по стихове на Марина Цветаева, още в далечната 1972 година. През 1974-та, след смъртта на Любомир Пипков, хорът приема неговото име.
В началото на 2021 г. Софийският камерен хор, с името „Васил Арнаудов“ навърши 55 години и диригентът проф. Теодора Павлович, поела ръководството на състава след кончината на Маестрото, е планирала цикъл концерти. Дано ситуацията с днешната не отшумяваща пандемия позволи да се случат.
Със смесения хор „Родина“ в Русе, проф. Васил Арнаудов е свързан от 1963 година до края на живота си – цели 28 години. Това е единственият български състав, удостоен с титлата „Хор на света“ на 42-я Международен хоров конкурс в Ланголен, Великобритания през 1988-а.
За този незабравим момент в историята на русенските певци ще разкаже в петъчната музикална вечер диригентът Пламен Георгиев, известен в музикантските среди с името Чарли. Той е специализирал при проф. Арнаудов, след което е поканен от него за хормайстор на женския хор „Родина“ (хормайстор на мъжкия състав по това време е бил Христо Стоев). Ще научите и много други интересни факти за творческото им сътрудничество в периода 1980-1991 година, прераснало в истинско приятелство.
В предаването на 19 март от 19.30 часа са включени великолепни музикални записи под диригентството на Васил Арнаудов, част от които се съхраняват в Златния фонд на БНР. Ще си припомним и гласа на легендарния диригент, оставил на поколенията изкуство, с което винаги ще се гордеем.
Известна е фразата, че незаменими хора няма, но има неповторими. И тяхното място завинаги остава празно, след края на житейския път.
В съботната вечер ще прозвучи запис на най-популярната опера от италианския композитор Умберто Джордано. Заради нея Пучини вижда в лицето му най-сериозния си съперник. Световната ѝ премиера е на 28 март 1896 г. в "Ла Скала", Милано. Либрето: Луиджи Илика Изпълнението на операта "Андре Шение" е от 5 юни 2024 г. Хорът и оркестърът на Кралската..
Поредица от концерти в подкрепа на новата генерация музика започва днес в София. Тя включва разнообразни жанрове, които ще бъдат изпълнени както от български, така и от чуждестранни артисти. Серията от девет концерта, под името Sofia Live Emerging Talent & Bands, обхваща жанрове от джаз до експериментална електронна музика и ще бъде..
Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg