На 19 март се отбелязва Световният ден на съня.
Имате ли проблеми със съня, свързани с пандемията от Covid-19? Промени ли пандемията ритъма на живот?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по проблемите със съня:
“Върху здравните специалисти пандемията повлия със сигурност върху съня. Има проведени за последната една година над 79 проучвания за качеството на съня при здравните специалисти. Имаме наблюдения и върху нормалната популация от пациенти. Имаме много сериозно обостряне на оплакванията от безсъние, както и при пациентите с хронична инсомния нещата са по-зле."
С около 30% са се увеличили оплакванията от безсъние при общата популация от пациенти в работоспособна възраст
"Основно се коментират тревожността, както и промененият начин на живот. Хората, когато работят, имат един изграден сънен график. В последната година много специалисти се прехвърлиха на дистанционен начин на работа, работа от вкъщи, което променя ритуалите, които един човек си е създал.
Когато леглото е на два метра от теб, всяка лека умора може да бъде тълкувана като почивка или сън, което естествено ще наруши нощния. Стандартните рефлекси, които сме си изградили, трябва да бъдат заменени от нови. Допълнително тревожността, изолацията, която особено при нас локдаунът не е толкова тежко изразен, но в страни като Испания, които бяха изолирани със седмици, което води допълнително до повишаване на тревожността, до отключване на психиатрични състояния и за съжаление влошаване на всички видове сънни оплаквания.
Съвременните технологии също започнаха да увреждат съня
"Монитори с течни кристали ни гледат навсякъде, синята светлина, която излъчват, ни събужда, води до нарушение на съня. Всеки е с телефон, с таблет, с дисплей на колата си. Филтрите донякъде решиха проблема, но лошото е друго, все пак това ни е интересно.“
Влияние на Covid-19 върху съня
“Самият Covid-19 за съжаление има директно вреда върху нервната система. Около една пета от усложненията от коронавирус са свързани с периферна или централна нервна система. Системно нарушенията на съня са налице както в рамките на острата инфекция, поради допълнителните чисто телесни изживявания, поради самия задух, поради мускулните болки, които причинява."
Препоръки
“Спазване на добра хигиена на съня. Лягане и ставане по едно и също време, без значение от нашата натовареност. Място, определено само за сън, в което да няма телевизор, часовник, телефон, компютри. Изобщо да се избягва вечерно време допълнителни източници на светлина.
Използване на филтри за съответната светлина, трябва да имаме филтри за съответната светлина навсякъде. Също и ограничението, защото ние на тези таблети, телефони възбуждаме интереса си, което ни буди.“
Колко часа е здравословният сън
“Това е строго индивидуално. Има доста сериозна вариация от самия организъм. Всеки човешки организъм има индивидуално своите нужди от почивка и от сън, което са две различни неща. По правило най-активната ни възраст е от 25 до 55 г. – от 7 до 9 часа сън са препоръките, но с вариация плюс минус един час. Постепенно с възрастта спадат нуждите от сън. Там може да се достигне, особено от човек, който по принцип има нужда от по-малко сън, до 2-3 часа.“
Чуйте повече за това как се отразява промяната на часово време върху съня от интервюто в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg