Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно пътуване към невинността на детството

Снимка: nuancegallery.bg

Галерия „Нюанс“ представя самостоятелната изложба на художничката Гергана Минкова, която има надслов: „Портрети и пейзажи от детството“ – точно към чистотата на вътрешния си свят, пътуване към невинността на детството, като архив на артефакти, които ни отвеждат към дуалистичния свят на добро и зло, разум и чувства, враждебното вън и уютното и чистотата вътре. 

Гергана Минкова умее да предаде това чрез своята живопис, чрез интересното изграждане на сюжети и сцени в картините си, да създаде убедителност и сила на преживяването.

Творби като Рисунки на деца, Носталгия по детството с интересната сложа фактура, и материалите зебло и лен, Училищен двор, Ежедневие, Двор, Бе име, Простор с детско пране, ни привличат със своята сила на преживяването и вътрешна необходимост. И най-вече със своята искреност.

Завършила специалност живопис в ателието на акад. Светлин Русев, проф. Ивайло Мирчев и Десислава Минчева, изкуството ѝ е забелязвано многократно – има няколко награди за живопис, едната от които е едногодишна стипендия.

Гергана Минкова представи нещата си в изложбата „Портрети и пейзажи от детството“ в „Артефир“.

Гергана Минкова е родена през 1981 г. в гр. Пазарджик. След завършване на средното си образование следва в Частна академия „Жул Паскин“. През 2001 г. е приета в Националната художествена академия, специалност живопис в ателието на акад. Светлин Русев, проф. Ивайло Мирчев и проф. Десислава Минчева. През 2007 г. се дипломира в НХА със степен магистър. Член на СБХ.
Награди и номинации:
2012 г. – Номинация от конкурс на „Алианц“, България, за живопис.
2008 г. – Втора награда от конкурс за живопис на фондация „Св. св. Кирил и Методий“,
2005 г. – Награда за живопис – Едногодишна стипендия, конкурс на Globul – Галерия на българските таланти,
2002 г. – Награда от конкурс за живопис на фондация „Райна Кабаиванска“.
Има няколко самостоятелни изложби и множество участия в общи изложби и пленери.


Снимки: галерия „Нюанс“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23