В празничната събота – на Тодоровден (20 март), в предаването гостува проф. д-р Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, Габрово. Възникването на музея е по инициатива на Лазар Донков – известен по онова време етнограф и самоук художник. Преди да започне да реализира своята уникална идея, той е отделил много време, за да посещава габровските села и да изучава занаятчийските работилници, технически съоръжения и възрожденски къщи, на които е направил много скици и рисунки, използвани по-късно като първообраз за създаването на музейните обекти. Независимо от многото критици, субективни и обективни препятствия, той успява да осъществи своята мечта и става първият директор на етнографския парк-музей „Етър“, носещ някогашното име на река Янтра...
Музеят е създаден преди 57 години и е открит за посещения на 7 септември 1964 г. В обширното парково пространство са разположени къщи във възрожденски стил – Занаятчийската чаршия – с действащи работилници, в които посетителите могат да наблюдават процеса на създаване на различни предмети от бита, изработвани по традиционни занаятчийски методи. Оригинална е сбирката от действащи механизми, задвижвани от водни струи – воденица, тепавица, точило, струг за изработване на бъклици и др.
„Не са малко посетителите, които идват по няколко пъти в годината, за да похапнат от вкусните баници, гевреци и да опитат и други лакомства, като пестил или кафето, сварено на пясък.“ – с гордост споделя проф. Светла Димитрова. Тя е завършила история в университета „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново. Автор е на повече от 80 научни статии и 7 монографии и е съставител и редактор на 27 книги и сборници. Член е на Управителния съвет на Сдружение „Български музеи“, както и на Българския национален комитет и на Регионалния комитет за Югоизточна Европа, на Международния съвет за музеите – ИКОМ. Проф. Димитрова е научен консултант по реализация на музейни експозиции и участва в реализацията много международни, национални и регионални проекти, като ръководител или като член на екип. Съавтор е на концепции за туристически дестинации за различни региони в страната.
Мнението на проф. Светла Димитрова за днешния ден на Регионалния етнографски музей „Етър“, за Тодоровден и празниците, традициите и обичаите, както и за това каква е ролята на музея за тяхното опазване и популяризиране чуйте в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg