В празничната събота – на Тодоровден (20 март), в предаването гостува проф. д-р Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, Габрово. Възникването на музея е по инициатива на Лазар Донков – известен по онова време етнограф и самоук художник. Преди да започне да реализира своята уникална идея, той е отделил много време, за да посещава габровските села и да изучава занаятчийските работилници, технически съоръжения и възрожденски къщи, на които е направил много скици и рисунки, използвани по-късно като първообраз за създаването на музейните обекти. Независимо от многото критици, субективни и обективни препятствия, той успява да осъществи своята мечта и става първият директор на етнографския парк-музей „Етър“, носещ някогашното име на река Янтра...
Музеят е създаден преди 57 години и е открит за посещения на 7 септември 1964 г. В обширното парково пространство са разположени къщи във възрожденски стил – Занаятчийската чаршия – с действащи работилници, в които посетителите могат да наблюдават процеса на създаване на различни предмети от бита, изработвани по традиционни занаятчийски методи. Оригинална е сбирката от действащи механизми, задвижвани от водни струи – воденица, тепавица, точило, струг за изработване на бъклици и др.
„Не са малко посетителите, които идват по няколко пъти в годината, за да похапнат от вкусните баници, гевреци и да опитат и други лакомства, като пестил или кафето, сварено на пясък.“ – с гордост споделя проф. Светла Димитрова. Тя е завършила история в университета „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново. Автор е на повече от 80 научни статии и 7 монографии и е съставител и редактор на 27 книги и сборници. Член е на Управителния съвет на Сдружение „Български музеи“, както и на Българския национален комитет и на Регионалния комитет за Югоизточна Европа, на Международния съвет за музеите – ИКОМ. Проф. Димитрова е научен консултант по реализация на музейни експозиции и участва в реализацията много международни, национални и регионални проекти, като ръководител или като член на екип. Съавтор е на концепции за туристически дестинации за различни региони в страната.
Мнението на проф. Светла Димитрова за днешния ден на Регионалния етнографски музей „Етър“, за Тодоровден и празниците, традициите и обичаите, както и за това каква е ролята на музея за тяхното опазване и популяризиране чуйте в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg