Теодор Маслянков е ученик в 12 клас на Софийската математическа гимназия, стипендиант на фондация „Еврика“, носител на бронзов медал от международната олимпиада по химия за 2020 г. Това отличие е едно от многото, които Теодор има, защото, както самият той казва, през целия си живот е бил запален по природните науки и е приемал научното знание като аксиома – здрава основа, върху която да стъпи.
„Много хора казват, че науката им харесва, защото виждат някакво събитие в природата, а науката може да обясни това събитие. На мен също това ми харесва, но има и още нещо – аз съм доволен и от това, че науката ми дава някаква сигурност в живота“, казва Теодор Маслянков.
С него разговорът е за връзката между природните науки и за това, че интересът към химията, физиката, астрономията или математиката е просто част от любопитството към света. Сигурно и затова Теодор казва, че е имал известно колебание към коя наука да се насочи, но сега вече е взел решението.
„Преподавателите са важни, защото трудно човек може да поддържа интерес към науката, ако няма кой да го подбутва леко“, казва още Теодор Маслянков. Той посочи преподавателя си по химия Борис Толев като един от важните учители, с които се е срещнал. Затова беше потърсен и Борис Толев за обратна връзка.
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg