В народопсихологията на българина сякаш са заложени страхове, мнителност, отрицание на постиженията на модерната цивилизация. 5G мрежите, например, тревожат обществото почти колкото ваксините. За изграждането на т.нар. "5G мрежа" в областта на комуникациите и евентуалното отражение върху човешкото здраве, за значението на ваксините в човешката история, за ролята на социалните мрежи и за страховете – коментар в "За здравето" прави проф. Мишел Израел от Националния център по обществено здраве и анализи и преподавател в Плевенския медицински университет.
"Не мисля, че основно са страхове. Мисля, че българският инат тука има място, защото е пословичен. Обаче, откакто се занимаваме с антиваксерските настроения, проблемът 5G почти умря – няма такъв въпрос, той беше потиснат от коронавируса и неговите последствия. Covid потисна и новините, и душите."
Как ваксините промениха света
"Става въпрос за здраве. Нужни са елементарни знания в областта на медицината – така са унищожени болестите – голяма част от тях не съществуват само благодарение на ваксинациите (едра шарка, полиомиелит, морбили), опасни за живота на децата. Но не сме само ние неверниците. Да не забравяме Галилей, Коперник и останалите. Всяка иновация в света в началото е приемана с отрицателно отношение от страна на власти, народ и т.н."
Социалните мрежи
"Възможността да контактуваш със всички в социалните мрежи води до страхове. В социалните мрежи хората с ниско самочувствие, недостатъчно образование и т.н. се развихрят. Това е тяхното място, където те могат да управляват, да създават групи, да разговарят, да съветват (тук-таме прочетено) – от боба и джоджена до вируса..."
Има ли основание за страх по отношение на мрежите
"Съществуването на 5G все още е под въпрос, защото такава мрежа няма изградена и тя не действа. Всъщност доста агресивно операторите по света, не само у нас, се опитаха да наложат бързото въвеждане на 5G, на което реагираха и хората, и здравните власти, и ние, като Национален център по обществено здраве. Защото не може да се въвежда нова технология без изследване за възможните здравни ефекти. Съответно това доведе до малко забавяне, може би Covid помогна да намалее тази агресия. Но в действителност в нашата страна такава мрежа няма. Така е в повечето страни в света. Има само изпитания върху 5G мрежата – и то не на честотите, на които тя би трябвало да излъчва.
Когато някои оператори у нас обявиха, че 5G е едва ли не изградена, това бяха още чисти реклами (лъжливи), не бяха отпуснати честотите от Комисията по регулиране на съобщенията. Първата честота, която се отпусна, е 3.6 GHz, но тя не е честота за 5G, тя е близка до честотите, които използва 4G – сегашната мрежа. Честотите, на които 5G трябва да излъчва, са от 26 GHz нагоре. Само тогава може да се постигне съответната скорост, брой потребители и т.н. Изведнъж се оказва и, че самите уреди, които ние ще използваме, като телефони, да ги наречем (това вече не са телефони, а уред за всичко), са доста скъпи – вече са пуснати на пазара, но никой не ги купува, няма потребител.
През това време обаче международните акъли в областта на технологиите вече говорят за 6G! Никой не знае какво е 6G, но самият факт, че се говори за следващ етап, показва, че 5G бива като че прескачана – нито честотите са продадени, нито са изградени мрежите и т.н. За съжаление в момента операторите изграждат мрежа – без контрол и без регулация, за съжаление. Още при обсъждането на проблемите с изграждането на 5G мрежата Комисията по регулиране на съобщенията, заедно с Министерството на съобщенията, организираха една среща в НДК, в която директно обявиха какви промени ще направят в Закона за устройство на територията (ЗУТ) един член 151, който почти премахва контрола при въвеждането на новите системи. Предизвика жестока реакция от наша страна, защото те си освободиха регулацията, за да им излезе мрежата по-евтино. Хората имат основание да се страхуват и да се оплакват. Агресията на операторите беше доста сериозна."
Антените – има ли опасност
"Не. Антените са малки, маломощни, близо до дома, както рутерите. На 10-20 см разстояние вече лъчение няма. Общата средна мощност, с която излъчват, ще бъде подобна на сегашната. 5G антените излъчват само ако потребителят ги потърси."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg