Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жаклин Даскалова и различната музика, която вълнува

Казват, че музиката е най-великото изкуство, защото вдъхновява, вълнува и обединява. А освен, че е много вълнуваща, музиката на Жаклин Даскалова е доста различна и някак бунтарска. Самата тя споделя, че се бунтува срещу комерсиалното звучене в музиката и се опитва да прави оригинални неща, които да я отличават от останалите.

Музиката не ѝ е чужда от най-ранна детска възраст. Учи класически балет и изящни изкуства в Националното училище по изкуства “Добри Христов” във Варна, занимава се още с художествена гимнастика, класическо и поп пеене и др. 

През 2015 г. съдбата я отвежда в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, където се обучава при проф. Боньо Лунгов и проф. Ивайло Христов. Представлението “Суматоха” с режисьор Ивайло Христов, в което участва и Жаклин, е номинирано за “Златен кукерикон” в категорията “Млада надежда”. Съвсем скоро ще можем да я гледаме и на сцената на Народен театър “Иван Вазов” в постановката “Нова земя” с режисьор Бина Харалампиева.


Но въпреки постиженията си на театралната сцена, Жаклин Даскалова не се отказва от музиката и продължава да твори нови и оригинални песни. 

Дебютната ѝ песен “Мърфи” е по стихове на Валери Петров, а новата ѝ песен “Бегбеде” е закачлива препратка към френския писател Фредерик Бегбеде. 

За красивата среща между литература и музика и как се ражда идеята за песните, можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив на Жаклин Даскалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59