Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Златков на Международния панаир на интелектуалната книга non/fiction в Москва

Кирил Златков
Снимка: Фелия Барух

Централно място сред събитията в Москва през март заема Панаирът на интелектуалната книга non/fiction. На 24 март в рамките на специалната програма за илюстратори, озаглавена "ДНК на книгата", публиката ще се запознае с творчеството на художника-график и илюстратор Кирил Златков, който по zoom се включи от София. Ще бъде представен кратък документален филм за Кирил Златков "Образ&Подобие" (България, 2021). Събитието се организира с подкрепата на Посолствoто на Републикa България в Руската федерация, Българския културен институт в Москва и Международното триенале на сценичния плакат-София.

Събитието протича в Гостиний двор (ул. "Ильинка", 4). Може да се проследи, ако се кликне на следния линк в 16.45 българско време: 

https://www.youtube.com/watch?v=k9ZK8tW8Sd4

Майя Праматарова е драматург, театровед, преводач и режисьор. През последните години живее в Москва. В "Артефир" Майя Праматарова разказва повече за московския културен афиш и акцентите в програмата на БКИ в Москва:

"Работихме 8 месеца почти само онлайн, вече през март можем да каним и гости, което е едно малко чудо. Паралелно продължават и онлайн програмите, в т.ч. и на големия руски портал Культура.РФ. Така че най-краткият отговор е – ние работим хибридно.

Такава е и днешната проява с художника илюстратор Кирил Златков – аз ще бъда на място, в атриума, а Кирил Златков ще бъде наш събеседник по Zoom. С него ще говорим за българската форма на кирилицата, за бъдещето на писменото слово, за това как създава той различни шрифтов В рамките на срещата ще направим и малка премиера на едно кратко филмче, което се нарича "Образ и подобие". 

Подобни мащабни прояви не се случват само благодарение на усилията на един човек или на един културен институт – голям кръг от хора подкрепят тези неща, за да станат факт."

Повече за акцентите в програмата на БКИ в Москва можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БКИ Москва и Фелия Барух

Кирил Златков е български художник, проникновен изследовател и познавач на взаимодействията между образ и текст. Автор e на десетки забележителни плакати и е страстно отдаден на изкуството на книгата в неговите различни превъплъщения: оформление, типография, илюстрация, шрифт и визуална цялост.

Роден е през 1969 г. във Варна. През 1996 г. завършва НХА, специалност Графика (МА). Занимава се с различни видове изкуства. Работил е и в областта на рекламата като артдиректор и творчески директор. През последните години фокус на дейността му са книгите – оформление, типография, илюстрация, шрифт. Преподава шрифт и типография във Варненския свободен университет.

Създава съвместно със Зорница Христова картинните книги "Когато искам да мълча" и "История за краля и дъжда". Един от авторите на инициативата "За българска кирилица" (cyrillic.bg). Куратор на изложбите "Нова българска типография – 1" (2013) и "Нова българска типография – 2" (2019).

Има няколко самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции, биеналета и триеналета в страната и по света. 

Лауреат на престижни национални и международни награди. Сред тях: "Златен лъв" (2014) за книгата "Даниил Хармс. Избрани произведения", издателство "Факел експрес"; "Хр. Г. Данов" (2015) за детска книга "Когато искам да мълча" (заедно със Зорница Христова); "Златна четка" (2017); Награда за български автор на Международното триенале на сценичния плакат - София за плаката му "Театърът – това съм аз"; Голямата награда в конкурса "Шопен 200".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Ботйов

Боян Ботйов: За родовата памет и завета на Христо Ботев

На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..

публикувано на 06.01.25 в 11:05

177 години от рождението на Христо Ботев

На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..

публикувано на 06.01.25 в 10:35

Неда Спасова и мотивите ѝ да обича киното

За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..

публикувано на 06.01.25 в 09:35

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35