Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободното време – привилегия, право или дефицит

Неравенства и свободно време

Снимка: Pixabay

Как свободното време ни прави неравни?

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Въпросът за свободното време не е от днес, а се поставя за обществено обсъждане още от края на 19-и век. Тогава свободното време е привилегия, достъпна само за определен тип съсловия, които са имали възможност да мислят върху живота, да разсъждават върху собственото си битие и да задават дневния ред на живота на другите.

Свободното време съвсем не е било нещо общодостъпно. Постепенно започва разговорът за лимитирания работен ден, за това, че работниците трябва да имат време, в което да не са служебно заети. Без това време да се назовава “свободно“ и без то да бъде обвързано с някакъв вид независим живот.


В годините въпросът става все по-сложен и добива многообразие от форми на дебат. 

Напоследък като че ли стана интересна темата за съдебните решения за Съда на европейските решения на ЕС – по запитвания на Словения и Германия съдът се е произнесъл по въпроса – следва ли времето, което не е работно, но е време на разположение, да бъде считано за такова, което следва да бъде заплатено като време за полагане на труд, или това време се смята за свободно за полагащия труд. Тук Съдът категорично се е произнесъл, че всяко време, в което работещият следва да бъде на разположение и са му отнети възможностите да организира своето време по начин, по който той намира това за подходящо и полезно за себе си, следва да бъде считано като работно време и заплатено по достоен начин.

Дефицитът на свободно време ще се окаже все по-голям и по-сложно да бъде компенсиран с наши действия, тъй като ние сами възприемаме състоянието, в което ограничаваме свободното си време в полза на нашата служебна заетост. Следвайки дефинициите, трябва да кажем, че свободното време не е само времето, в което ние не сме служебно заети. Тук трябва да бъде изключено и времето, в което ние изпълняваме семейните си, домашните си, битовите си задължения. Свободното време в тази дефиниция трябва да бъде включено времето, в което ние надграждаме себе си.

Всеки дефицит на свободно време рефлектира върху възможността да съхраняваме нашата емоционална интелигентност и емпатичност по отношение на общуването си с другите. Във всеки един момент, в който някой ви каже, че имате прекалено много свободно време, защото работите от вкъщи, цялото време е на ваше разположение. Или пък напротив ви прави упрек, че вие прекалено често си губите времето в правене на нищо. Можете да се въоръжите с отговора, че всъщност ползвате правото си на свободно време.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09