Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Жалов за пещерите и пещернячеството

Алексей Жалов
Снимка: личен архив Алексей Жалов

Над 50 вида пещерни минерали са открити в българските пещери, хиляди от тях крият уникални пещерни образувания. 124 са пещерите, карстови образувания и извори в списъка на националното ни геоложко наследство. Само девет обаче са благоустроени и посрещат хиляди туристи.

В Международната година на пещерите влизаме в тяхната магия. Какво има в пещерите на България и какви са те?

Темата коментира в “Нашият ден“ Алексей Жалов, председател на Балканския спелеоложки съюз.

“Пещерите в България са такива, каквито са и тези извън нея. В съзнанието на много хора те са мрачни и страшни. Любопитството, което е завело хората в пещерите, може да ги накара да открият какво ли не. Като започнем от това, че те са едни неръкотворни творения на природата, населявани от странни, малки, невидими за окото животинки. Те са съкровищници на човешката култура. Защото именно там в пещерите е започнало зараждането на човешката култура. На много места по света в миналото те са били и сакрални.

Те са съкровищници и на останки от животни, които отдавна не населяват планетата. Пещерите са местата, където се формират подземните води, които са и питейни, и се използват за битово и стопанско водоснабдяване.

Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.

Да бъдеш пещерняк, да бъдеш изследовател, не е проста работа. Първо трябва да преминеш един процес на обучение. Днес е един паметен ден за мен, защото се навършват 50 години. откакто официално станах пещерняк. Неосъзнатото любопитство, което ме водеше в началото, и стремежът да надграждам себе си като пещерняк, с възрастта мина на по-заден план. В момента основно се опитвам да бъда последователен, систематичен и методичен изследовател. Дотолкова, доколкото ми е възможно, се опитвам да работя за това заниманието ми да привлече и други хора, за да имаме последователи, които да поемат щафетата.“


Рискове в пещерата

“На първо място всичко зависи от самия теб. Над 95% от нещастията в пещери са плод на субективни грешки и едва 5% са неща, които са непредвидими или труднопредвидими. Един от големите рискове, нещо, което не зависи от нас, това са земетресенията. Сблъсках се с този проблем още през 1977 г., когато в рамките на една експедиция в пещерата Орлова чука край Две могили, заедно с участниците в експедицията, изпитахме голямото Вранчанско земетресение. Друг голям риск е свързан с нахлуването на поройни води – много силни валежи или силно снеготопене в пещерите.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56