Над 50 вида пещерни минерали са открити в българските пещери, хиляди от тях крият уникални пещерни образувания. 124 са пещерите, карстови образувания и извори в списъка на националното ни геоложко наследство. Само девет обаче са благоустроени и посрещат хиляди туристи.
В Международната година на пещерите влизаме в тяхната магия. Какво има в пещерите на България и какви са те?
Темата коментира в “Нашият ден“ Алексей Жалов, председател на Балканския спелеоложки съюз.
“Пещерите в България са такива, каквито са и тези извън нея. В съзнанието на много хора те са мрачни и страшни. Любопитството, което е завело хората в пещерите, може да ги накара да открият какво ли не. Като започнем от това, че те са едни неръкотворни творения на природата, населявани от странни, малки, невидими за окото животинки. Те са съкровищници на човешката култура. Защото именно там в пещерите е започнало зараждането на човешката култура. На много места по света в миналото те са били и сакрални.
Те са съкровищници и на останки от животни, които отдавна не населяват планетата. Пещерите са местата, където се формират подземните води, които са и питейни, и се използват за битово и стопанско водоснабдяване.
Да бъдеш пещерняк, да бъдеш изследовател, не е проста работа. Първо трябва да преминеш един процес на обучение. Днес е един паметен ден за мен, защото се навършват 50 години. откакто официално станах пещерняк. Неосъзнатото любопитство, което ме водеше в началото, и стремежът да надграждам себе си като пещерняк, с възрастта мина на по-заден план. В момента основно се опитвам да бъда последователен, систематичен и методичен изследовател. Дотолкова, доколкото ми е възможно, се опитвам да работя за това заниманието ми да привлече и други хора, за да имаме последователи, които да поемат щафетата.“
Рискове в пещерата
“На първо място всичко зависи от самия теб. Над 95% от нещастията в пещери са плод на субективни грешки и едва 5% са неща, които са непредвидими или труднопредвидими. Един от големите рискове, нещо, което не зависи от нас, това са земетресенията. Сблъсках се с този проблем още през 1977 г., когато в рамките на една експедиция в пещерата Орлова чука край Две могили, заедно с участниците в експедицията, изпитахме голямото Вранчанско земетресение. Друг голям риск е свързан с нахлуването на поройни води – много силни валежи или силно снеготопене в пещерите.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години..
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg