Миналото и паметта са темите, които вълнуват художника Радостин Седевчев. Той работи с оригинални стари документи, но не онези, които се съхраняват в архивите и библиотеките, а с „намерени“ материали – издирени и придобити по битаците – ученически тетрадки, дневници, снимки. „Този чист свят се ражда и умира, без да оставя гробници“ е името на неговата изложба, открита преди поредното затваряне, в Националната галерия „Квадрат 500“.
Радостин Седевчев е доктор в Националната художествена академия, специализирал е на различни места по света. Яра Бубнова, директор на Националната галерия, е куратор на изложбата. „Мисля че най-интересното е, че автора интерпретира по различен начин тези материали- казва тя - Някои от тях са само подтик за създавани на негови работи, а понякога с изключителна деликатност художникът оставя нещата да говорят сами за себе си“
„С всеки материал е различно и той си има индивидуална история. – разказва Радостин Седевчев – Някои от тях още като ги видя на битака и знам какво ще се случи с тях, а други стоят с години в моя архив, трети пък никога няма да използвам. Чуждите спомени и документи са интересни, защото разкриват друга гледна точка към историята, ежедневни неща, но през призмата на чуждото стават важни“.
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg