Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметта на забравените неща

Неориентируема истори 1 и 2, 2021, Радостин Седевчев
Снимка: nationalgallery.bg

„Паралел“ (детайл 2), 2021Миналото и паметта са темите, които вълнуват художника Радостин Седевчев. Той работи с оригинални стари документи, но не онези, които се съхраняват в архивите и библиотеките, а с „намерени“ материали – издирени и придобити по битаците – ученически тетрадки, дневници, снимки. „Този чист свят се ражда и умира, без да оставя гробници“ е името на неговата изложба, открита преди поредното затваряне, в Националната галерия „Квадрат 500“.

Радостин Седевчев е доктор в Националната художествена академия, специализирал е на различни места по света. Яра Бубнова, директор на Националната галерия, е куратор на изложбата. „Мисля че най-интересното е, че автора интерпретира по различен начин тези материали- казва тя - Някои от тях са само подтик за създавани на негови работи, а понякога с изключителна деликатност художникът оставя нещата да говорят сами за себе си“

„С всеки материал е различно и той си има индивидуална история. – разказва Радостин Седевчев – Някои от тях още като ги видя на битака и знам какво ще се случи с тях, а други стоят с години в моя архив, трети пък никога няма да използвам. Чуждите спомени и документи са интересни, защото разкриват друга гледна точка към историята, ежедневни неща, но през призмата на чуждото стават важни“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34