В двете части на предаването на 28 март ще бъде направена обиколка на няколко зали. Първо със записите от Еврорадио ще имате възможност да чуете три отделни концерта състояли се в различни държави, по различно време. Солист на всички тях е Елизабет Леонская.
На 18 февруари тя имаше концерт в зала „България“ със Софийската филхармония, но тъй като програма „Христо Ботев“ няма запис от това нейно гостуване, ще бъде представена чрез записите от международния музикален обмен.
Първо запис от Фестивала за музиката и танца в Гранада, на концерт на Националния оркестър на Испания състоял се на 12 юли 2020 г. Там под диригентството на Хосеп Понс Елизабет Леонския изпълнява концерт за пиано и оркестър №20 на Моцарт. След това ще ви отведем във „Виктория хол“ в Женева на концерт от 12 февруари 2020 г. на оркестъра на Романска Швейцария, където Леонская свири концерта за пиано и оркестър №4 на Бетовен под палката на Казуши Оно. И на края на 17 май 2019 г. в Глазгоу Симфоничния оркестър на Би Би Си Шотландия с диригент Томас Даусгард е изпълнил концерта за пиано и оркестър №1 на Брамс със солист Елизабет Леонская. Ще чуете и част от интервюто на пианистката, което тя даде по време на гостуването си в София.
Втората част на предаването е посветена на състоялия се на 12 март в Софийската опера спектакъл на операта „Електра“ на Рихард Щраус. Вижданията за ролите си ще споделят Диана Гуглина – Електра, Гергана Русeкова – Клитемнестра и Цветана Бандаловска – Хризотемис. Свири оркестърът на Софийската опера под диригентството на Евън-Алексис Крист.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg