Вероятно това ще е първата среща с големия поет Райнер Мария Рилке (1875-1926) на малките читатели, които следят поредицата „Детски шедьоври от велики писатели“, макар тази приказка да не е писана от него специално за деца.
„Юнакът и драконът“ е 25-ата книга в поредицата и е в превод на Любомир Илиев, а чудесните илюстрации са дело на Анжела Минкова.
Написана през 1902 г., приказката не е от обичайните, въпреки че юнакът успява да победи змея. И няма как да е, при положение че я пише един от световните поети, макар още на 27-годишна възраст:
„Когато принцесата най-сетне вдигнала пълните си със сълзи очи от своя дълъг друм, видяла пред себе си гора и ивица утро зад нея. И на фона на тази ивица се откроявало нещо черно, което сякаш приближавало към нея. Един конник.“
Интересна е съдбата на този конник и на останалите герои в „Юнакът и драконът“, а финалът на приказката е доста изненадващ.
Чуйте преводача Любомир Илиев.
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg