Вероятно това ще е първата среща с големия поет Райнер Мария Рилке (1875-1926) на малките читатели, които следят поредицата „Детски шедьоври от велики писатели“, макар тази приказка да не е писана от него специално за деца.
„Юнакът и драконът“ е 25-ата книга в поредицата и е в превод на Любомир Илиев, а чудесните илюстрации са дело на Анжела Минкова.
Написана през 1902 г., приказката не е от обичайните, въпреки че юнакът успява да победи змея. И няма как да е, при положение че я пише един от световните поети, макар още на 27-годишна възраст:
„Когато принцесата най-сетне вдигнала пълните си със сълзи очи от своя дълъг друм, видяла пред себе си гора и ивица утро зад нея. И на фона на тази ивица се откроявало нещо черно, което сякаш приближавало към нея. Един конник.“
Интересна е съдбата на този конник и на останалите герои в „Юнакът и драконът“, а финалът на приказката е доста изненадващ.
Чуйте преводача Любомир Илиев.
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg