Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден!

Иван Яхнаджиев: Политиците трябва по-често да гледат какво рисуват нашите деца

Българското дете носи колорита в душата си, бабините черги, китениците, то е вродено в децата ни

Иван Яхнаджиев
Снимка: БГНЕС

На 31 март рожденик е един художник, който чувства в образите на въображението и създава, ражда въображение. Той е винаги усмихнат, излъчващ сила и младост.

Това е Иван Яхнаджиев, който сподели настроението на своя празник в “Нашият ден“:

“Чувствам се чудесно. Както каза един мой приятел Огнян Герджиков: “Добре, че станаха тези събития, да имам време да пиша“. Аз се радвам, че имам възможност да рисувам, защото няма къде да ходиш, какво да правиш, остава ти да работиш, да рисуваш вкъщи.

За разлика от музикантите и театъра ние, художниците, нямаме нужда от публика, която да идва да ни гледа. Това е самотен занаят, така че това е добре за мен, времето е добро.

Преди десет дни се върнах от Рим, там направих изложба в галерията на сина ми. Първо, няма хора, няма кой да дойде. Рим е толкова пуст, нищо не работи. Нито Колизеумът, нито музеят, нито кафетата – няма пици, няма нищо. Там е по-строго, отколкото тук. Сигурно ще чакаме времето, в което всичко това ще спре, за да можем да покажем какво правим и какво сме мислели през това време.

Баща и син ЯхнаджиевиРаботя с деца от Италианския лицей, италианският посланик, който си отиде преди два-три месеца, ни подари едни стар роял на 100 години, който не може да се използва повече. С децата го разглобихме на 10 парчета и ги инкрустирахме и изрисувахме с повече от 3000 химикалки, флумастери, моливи, всяка една част стана своеобразно произведение на изкуството. Остава да го композираме и да направим скулптора от частите, за да просвири по свой начин. Децата ми се обаждат непрекъснато – “Кога ще го направим, как ще бъде“.

Не знам как е по математика и по български, но децата много по-цветно рисуват отпреди. Те са най-неподатливи на внушения

Българското дете носи колорита в душата си, бабините черги, китениците, то е вродено в децата ни. Рисуват толкова колоритно и агресивно и искат да го правят, вероятно при другите предмети е по-трудно. Жадни са да променят света по едни свой начин. Така че от тях ще вземем нещо и може да научим.

Работата с децата много ми помага. И си мисля ние, като възрастни, и политиците трябва по-често да гледат това, което рисуват нашите деца. А те рисуват едни безкрайни слънчеви улици. Няма една картина, в която да има побой или наркотици, или някакви други сцени. Ако гледаш рисунките, ще си кажеш – “Господи, в какъв свят живеят тези деца“!?“

Снимки Анастас Джидров, БГНЕС и личен архив

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23