В навечерието на 1 април – отново за смеха, хумора и смешното. Смехът от вчера и смехът от днес – как се смеехме преди и на какво се смеем сега, как се промени хуморът?
Темата коментира в “Нашият ден“ Весел Цанков, хуморист, журналист и отговорен редактор на редакция “Хумор и сатира“ в БНР.
Смехът вчера
“Наблюдавам от адски много години смеха в България. Още бях съвсем малко дете, по радиото слушахме вкъщи “Зигзаг“, “Чакани гости“, “Златният кос“, всички тези легендарни предавания на редакция “Хумор и сатира“. Много смях има в България. Въпреки смяната на различните политически режими, икономически, здравни кризи хората винаги са се смели и са намирали смешното даже и в най-тъжните неща. Даже и когато имаше купонна система, имаше вицове за купоните и при най-големите протести имаше вицове за тях. Успяваме да откриваме смешното във всичко и мисля, че това е добре. Това показва едно обществено здраве.
Това, което правим ние, е това, което прави програма “Христо Ботев“ и Националното радио, това, което съхранява. Защото, ако всички тези процеси – културата, образованието, познанието, най-общо взето, бъдат оставени единствено на пазара и на тяхното саморазвитие, високите образци ще изчезнат. Това, което наричаме класика, ще изчезне. Точно това е задачата на нашата програма и на държавата – да съхрани българската и световната класика и да може да я предлага на хората, защото, ако човек няма откъде да научи, че това нещо съществува, няма как да получи потребност да го потребява и да бъде част от него и по този начин малко или много да се възвиси.“
Как се променя смехът
“Променя се, както се променяме ние. Смехът не може да е в някакъв вакуум, смешките не може да са в някаква лаборатория извън живота, смешките се базират на живота. За съжаление в тези нови времена смехът не е това, което беше. Звучи малко старешки и малко консервативно, но е така.
Сега смехът е бърз, сега смехът е повече към телесната долница, а не към разума, ума и духа. За съжаление такъв е смехът. И хората, които имат сетива да усетят този класически хумор, тези образци, които все пак искат малко замисляне, за да влезеш в тях, да почувстваш тяхната красота, са като плаващи на сал в море, от който трябва да не изпаднат. Някаква борба е, но да погледнем оптимистично, че тези неща ги има, културната програма я има и има къде да виреят по-високите образци.
Има и още нещо оптимистично. Поне според моите наблюдения през всичките тези години на книжния пазар – имаше един период 90-те години, когато нивото беше доста ниско. Може би някъде след 2000 година започна да расте. Все по-стойностни образци на световната литература започнаха да се издават. И което е още по-хубаво, все по-стойностни български книги.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg