Фредерик Бегбеде казва, че любовта трае три години. С времето опитът ѝ доказва, че има нещо вярно в истината. Това я ядосва дотолкова, че запява за липсата на поне още една година. Така, след дебютната си песен „Мърфи“ по стихове на Валери Петров, младата актриса Жаклин Даскалова се обръща към литературата и за второто си парче. Този път в музиката ѝ откриваме закачлива препратка именно към френския писател. Песента носи и неговото име – „Бегбеде“.
Любовта е генератор за творчество, стимул за развитие и най-голямото вдъхновение за Жаклин. Тя се бунтува срещу комерсиалното звучене в музиката. За нея изкуството трябва да има точно такава събуждаща функция.
„Това е наша отговорност като артисти – да задаваме въпроси, да провокираме теми за размисъл и за жалост да разкриваме най-интимните ни проблеми, най-личните ни размисли, за да покажем на публиката, че наистина има какво да слуша“, споделя тя.
Жаклин се обляга на литературата, защото иска да даде нов живот на творчеството на българските автори. Това прави и Теодор Кисьов с аранжиментите на „Мърфи“ и „Бегбеде“ – „използва отминала музика и ѝ предава нов привкус“.
Адаптацията в живота и в любовта е нещото, на което Жаклин Даскалова продължава да се учи. Иначе е завършила класически балет и изящни изкуства в Националното училище по изкуства във Варна. Занимава се също така с художествена гимнастика, класическо и поп пеене. Учи и в НАТФИЗ при професорите Боньо Лунгов и Ивайло Христов. Участва в представлението на проф. Христов „Суматоха“, което е номинирано за „Златен кукерикон“ в категорията „Млада надежда“. В него играе бързата кафява лисица. Съвсем скоро пък ще играе и на сцената на Народния театър в постановката „Нова земя“ с режисьор Бина Харалампиева.
„Мисля, че ще стане представление, което ще изкара хората на улицата, ще ги възбуди. Надявам се, че ще ни върне към българското, към едни основни теми, които би трябвало да ни вълнуват“, казва Жаклин за спектакъла „Нова земя“, в който бунтът също не липсва.
За живота като една постоянна адаптация и за любовта като негова основа – чуйте от Жаклин Даскалова в звуковия файл.
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg