Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Кътев

Готови ли са болниците за третата Covid вълна

| обновено на 02.04.21 в 10:17
Снимка: БГНЕС

Намираме се в пика на третата вълна на Covid пандемията. Пред какви трудностите са изправени лекарите и болниците в поредния пик на кризата?

Темата коментира д-р Николай Кътев, хирург и главен асистент в Клиниката по хирургия на Университетска болница “Александровска“.

“Третата вълна е в разгара си и положението е доста сериозно. С голямо учудване все още срещам хора из Фейсбук, които продължават да твърдят, че това е един лек грип, че някой прави бизнес и т.н. Крайно време е тези хора да престанат, има и лекари, които говорят подобни неща. Може би трябва да се сблъскат с вируса, за да разберат, че става въпрос за един вирус убиец.

Не мога да коментирам откъде е тръгнал той, кой го е направил. Дали американците са го направили в някаква лаборатория и са го пуснали в Ухан, или китайците са го направили, това е въпрос на геополитика. Но така или иначе хората по целия свят страдат от пандемията. И трябва да се вземат много сериозни мерки за организация на здравните системи, за да не се разпаднат. Защото българската здравна система е почти пред разпад, благодарение именно на липсата на подготовка сред тези, които управляват здравеопазването.“


Грешките в организацията

“Миналата пролет си мислех, че това е нещо, което ще отмине, но виждаме, че се повтаря и през този сезон. През тази година имаше достатъчно време за организация. Отчитам много грешни стъпки от страна на управляващите.

Направиха всички болници с болнични отделения, което е груба грешка. Не може да смесваш потоците на болни от коронавирус с другите пациенти. Крайният резултат е смесване и заразяване и на другите пациенти, заразяване и на персонала. Има много жертви сред медицинския персонал, който дава всичко от себе си, за да спасява хората. Ето миналата нощ загубихме един  колега, много добър рентгенолог. Обществото много не се замисля за това, а се радва на хубавото време, че са ни пуснали отново.

В София трябваше да има четири-пет болници, които да приемат Covid пациенти, които да бъдат затворени за всякакъв друг прием. Другото грешно нещо е затваряне – отваряне, липса на медикаменти в самото начало – сега вече имаме, това е добрата стъпка.

Третият въпрос, който според мен е малко сгрешен, е ваксинирането. Зелени коридори, червени коридори, някои искат да се ваксинират, повечето не искат да се ваксинират. Грешна стратегия в областта на ваксинирането на населението.

В някои болници липсват медикаменти. Говори се официално, че навсякъде има ремдесивир, но знам, че на много места няма, в по-малките болници, в районните.

В нашата практика има много трудности. Колегите не се оплакват. Да не говорим за заплащането. Не може да се разбере кои са на първа, кои са на втора линия. Аз се водя, че не съм на първа линия, но когато тръгнах на работа след отпуската, няколко пъти бях извикан в реанимациите на Covid отделенията да правя консултации. Аз от там се заразих. Тогава на коя линия съм?

Тези колеги, които се занимават при нас с обслужването на Covid болните, това са екипи, които,  влизайки в тези отделения, стоят там по една седмица, те спазват едни протоколи. Облечени са със скафандри за дълъг период от време, което е крайно неудобно и трудно. Примерно сестрите, трябва да хванат венозен път с два чифта ръкавици. Това е нещо страшно трудно.“


Тежестта на инфекцията

“Искам да кажа, като практикуващ хирург без особени познания в областта на вирусология и имунология, че става въпрос за една особено тежка и опасна инфекция, от която човек може да се разболее и да има доста сериозни последствия.

Работейки в Хирургичната клиника на Александровска болница, след Нова година в пълно здраве след една хубава почивка, пострадах от коронавируса. В началото нещата тръгнаха със самолечение и надежда, че всичко ще е наред. Десет дена по-късно доста се влоших и се наложи да бъда хоспитализиран.

Аз бях от скептиците по отношение на пандемията, на сериозността на проблема. Но сега, изпитвайки го на собствен гръб, виждам, че човек може да се зарази много лесно. По-младите го изкарват по-леко, но по-възрастните и увредени хора с придружаващи заболявания го изкарват доста тежко, много от тях загубват живот.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35