Намираме се в пика на третата вълна на Covid пандемията. Пред какви трудностите са изправени лекарите и болниците в поредния пик на кризата?
Темата коментира д-р Николай Кътев, хирург и главен асистент в Клиниката по хирургия на Университетска болница “Александровска“.
“Третата вълна е в разгара си и положението е доста сериозно. С голямо учудване все още срещам хора из Фейсбук, които продължават да твърдят, че това е един лек грип, че някой прави бизнес и т.н. Крайно време е тези хора да престанат, има и лекари, които говорят подобни неща. Може би трябва да се сблъскат с вируса, за да разберат, че става въпрос за един вирус убиец.
Не мога да коментирам откъде е тръгнал той, кой го е направил. Дали американците са го направили в някаква лаборатория и са го пуснали в Ухан, или китайците са го направили, това е въпрос на геополитика. Но така или иначе хората по целия свят страдат от пандемията. И трябва да се вземат много сериозни мерки за организация на здравните системи, за да не се разпаднат. Защото българската здравна система е почти пред разпад, благодарение именно на липсата на подготовка сред тези, които управляват здравеопазването.“
Грешките в организацията
“Миналата пролет си мислех, че това е нещо, което ще отмине, но виждаме, че се повтаря и през този сезон. През тази година имаше достатъчно време за организация. Отчитам много грешни стъпки от страна на управляващите.
Направиха всички болници с болнични отделения, което е груба грешка. Не може да смесваш потоците на болни от коронавирус с другите пациенти. Крайният резултат е смесване и заразяване и на другите пациенти, заразяване и на персонала. Има много жертви сред медицинския персонал, който дава всичко от себе си, за да спасява хората. Ето миналата нощ загубихме един колега, много добър рентгенолог. Обществото много не се замисля за това, а се радва на хубавото време, че са ни пуснали отново.
В София трябваше да има четири-пет болници, които да приемат Covid пациенти, които да бъдат затворени за всякакъв друг прием. Другото грешно нещо е затваряне – отваряне, липса на медикаменти в самото начало – сега вече имаме, това е добрата стъпка.
Третият въпрос, който според мен е малко сгрешен, е ваксинирането. Зелени коридори, червени коридори, някои искат да се ваксинират, повечето не искат да се ваксинират. Грешна стратегия в областта на ваксинирането на населението.
В някои болници липсват медикаменти. Говори се официално, че навсякъде има ремдесивир, но знам, че на много места няма, в по-малките болници, в районните.
В нашата практика има много трудности. Колегите не се оплакват. Да не говорим за заплащането. Не може да се разбере кои са на първа, кои са на втора линия. Аз се водя, че не съм на първа линия, но когато тръгнах на работа след отпуската, няколко пъти бях извикан в реанимациите на Covid отделенията да правя консултации. Аз от там се заразих. Тогава на коя линия съм?
Тези колеги, които се занимават при нас с обслужването на Covid болните, това са екипи, които, влизайки в тези отделения, стоят там по една седмица, те спазват едни протоколи. Облечени са със скафандри за дълъг период от време, което е крайно неудобно и трудно. Примерно сестрите, трябва да хванат венозен път с два чифта ръкавици. Това е нещо страшно трудно.“
Тежестта на инфекцията
“Искам да кажа, като практикуващ хирург без особени познания в областта на вирусология и имунология, че става въпрос за една особено тежка и опасна инфекция, от която човек може да се разболее и да има доста сериозни последствия.
Работейки в Хирургичната клиника на Александровска болница, след Нова година в пълно здраве след една хубава почивка, пострадах от коронавируса. В началото нещата тръгнаха със самолечение и надежда, че всичко ще е наред. Десет дена по-късно доста се влоших и се наложи да бъда хоспитализиран.
Аз бях от скептиците по отношение на пандемията, на сериозността на проблема. Но сега, изпитвайки го на собствен гръб, виждам, че човек може да се зарази много лесно. По-младите го изкарват по-леко, но по-възрастните и увредени хора с придружаващи заболявания го изкарват доста тежко, много от тях загубват живот.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg