Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хартата на основните права на ЕС и ролята на адвокатите за върховенството на правото

| обновено на 09.04.21 в 14:10
Снимка: europarl.europa.eu

Как да стане Хартата на основните права на Европейския съюз разпознаваема сред българските граждани и специалисти? Как да бъде работещ инструмент в защита на основните права на гражданите? Как да се използва като алтернативна защита? Как да се използва за подобряване на националните правни средства за защита? Каква е ролята на адвокатите за върховенство на правото и прилагане на правото? Кои са акцентите в проекта „Адвокати за защита на основните права“ и каква е неговата цел?

Темите коментира адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати и консултант на предаването “Законът и Темида“:

“Програмата “Правосъдие“ за ЕС, която действа в периода 2014-2020, се докосна и до нас в качеството ни на български адвокати. В нея участва консорциум, в който са включени както “Фондация български адвокати за правата на човека“ като водещ партньор, Италианската национална асоциация на адвокатите, Миланската адвокатска колегия, Италианската федерация на свободни професионалисти, Висшият адвокатски съвет – Испания и Университетът в Бургос – Испания. Това са едни много изявени професионалисти от три държави на Европейския съюз, които са се заели да популяризират Хартата, от една страна, а от друга страна, да извлекат какви са конкретните проблеми при прилагането ѝ в тези държави в Европа.“

„Адвокати за защита на основните права“

“Основната цел на проекта е да изследваме състоянието на осведоменост, конкретното приложение на тази Харта в конкретните европейски държави. Позоваването на Хартата и обучението на адвокатите при прилагане на Хартата, както донякъде и изучаване на практиката на съда на ЕС в Люксембург, където България също има представители, и един от тях, високоуважаваната съдия Марияна Кънчева, взе участие в едната конференция, която се проведе в България. Като даде много интересна презентация, която смятаме дори изцяло да качим на сайта на Софийската адвокатска колегия.“

Разговора с адв. Пороминска можете да чуете от звуковия файл.

Какво е участието на италианската страна в проекта „Адвокати за защита на основните права“, коментира адв. Джиджи Панцини – председател на Националната адвокатска асоциация в Милано, в интервю, дадено специално за „Законът и Темида":

“Ние сме партньор в този европейски проект, това е първото събитие, първото обучение по проекта и участват много от нашите членове и не само – адвокати, които се интересуват от материята на основните права."

адв. Джиджи ПанциниОсновни документи, подписани от Италия, за спазване на правата на хората

“Хартата е основният документ, който помага дори и чисто практически на съдиите, когато имат казуси в областта на основните права и на правата на човека. Но Италия прилага и всички останали европейски документи, директиви, Конвенцията за човешките права, включително и всичко останало, което касае правото на семейството да живее заедно, урежда миграцията и правата на мигрантите, на тези, които искат убежище, и всички други проблеми, които са и тема на нашия проект.“

Ролята на адвокатите и адвокатурата за спазването на човешките права

“Ролята на адвоката е много важна не само заради защитата, а и заради това да разпространява културата на съществуването на тези права. Защото често се получава така, че точно тези, които идват от други държави, които имат права, всъщност идват със съзнанието, че нямат, точно защото не са граждани на тази държава, защото техният статут в нея не е регулиран. Всъщност важното е да се разбере и да се знае, и да се информира, че права имат и че тези права трябва да се спазват, трябва да се знаят. Ролята на адвоката не е само в защитата, но е и тази да информира и да помогне на клиента да знае правата си, за да може да ги реализира.“

Статут на адвоката в Италия

“Отговорът е – има две страни. Едната е, че в конкретните случаи, чисто практически, когато на територията на един съд в конкретни дела има сътрудничество между адвоката и съдията, нямаме проблеми в това отношение – имаме доверие, имаме комуникация. Другата страна обаче е, когато говорим за принципи и за политика в дейността на отделните юридически съсловия, защото много често дебатът между съдии и адвокати е точно в реформа на гражданския и на наказателния процес, където, от една страна, съдиите искат да се въведе по-бързо производство, по-бързо приключване на делата, и не винаги държат на това, независимо че производството е кратко, да бъдат максимално гарантирани защитата на гражданите. Позицията на адвокатите е – ние не искаме качеството на защитата и гаранцията за това, че ще бъдат защитени правата и интересите на гражданите да бъде за сметка на по-късите процеси."

Ролята на Висшия адвокатски съвет

"Висшият адвокатски съвет има задачата на национално ниво да осъществява комуникациите с институциите в Италия и да организира и политически, но и всички останали отношения, които касаят промяна нормативната база, закони, предложения, становища."

Преводът е на адв. Мария Ганчева, член на Адвокатската колегия в Милано.

Разговора с адв. Джиджи Панцини можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51