Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима италиански художници в следосвобожденска България

Луиджи Болонгаро (1877–1915), Пейзаж от Кестерич (1897)
Снимка: academia.edu

Възстановяването на българската държава след Освобождението слага началото на собствен културен живот и европеизация на страната. В първите години в България пристигат много чужденци - специалисти в различни области – изкуство, култура, архитектура и др. Така постепенно се оформя видът на новото следосвобожденско българско изкуство именно от тях.

Сред пристигналите от Европа художници Центърът „Българо-европейски културни диалози“ към НБУ открива имената на четирима италиански майстори, преподавали рисуване в български гимназии в последното десетилетие на 19-и век и оставили следа в художествения живот на страната ни. 

Това са Луиджи Болонгаро, Цезар Дрог, Джорджо Канела и Антонио Канела. Луиджи Болонгаро е преподавател по рисуване във Варненската държавна мъжка гимназия, където е преподавал и Джорджо Канела. Пътят на Цезар Дрог пък е свързан с гимназията в Пловдив. 

Италианските художници участват в художествения живот на страната ни и техни творби се откриват както в държавните галерии, така и в частни колекции.

Какво ги привлича в България и какъв е приносът им за развитието района? Къде откриваме свидетелствата за техния престой у нас и какви са резултатите от културния обмен с Италия от тези далечни времена? 

Чуйте в звуковия файл подробностите.

Снимки – academia.edu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два румънски замъка гостуват с изложба в "Двореца" в Балчик

С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите  ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..

публикувано на 15.01.25 в 10:50

Филмът "Аз, морето – живот в мълчание" с нова прожекция в София

Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...

публикувано на 15.01.25 в 09:19
Теодор Траянов

Спомен за поета Теодор Траянов 80 години след смъртта му

80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..

публикувано на 15.01.25 в 08:57
Слав Недев

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55