Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Music of The Night“ на сцената на Бургаската опера

Снимка: @OperaBurgas

След възобновяването на сценичната дейност на културните институти в страната през месец юни миналата година, програмната стратегия на Бургаската опера постави като акцент камерния жанр. Проектите внесоха нов нюанс в общуването с публиката и са изключително успешни в мисията си да популяризират български и световни образци на песенния жанр.

Освен традиционните оперни, оперетни, мюзикълни и балетни заглавия, включени в рамките на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, през лятото на 2020 бяха осъществени редица камерни концертни прояви: концерт „Етно“, който представи вокални творби написани на основата на фолклора, за първи път в двора на Етнографския музей в Бургас, концерти „Вяра, Надежда и Любов“, „Наздравица“, „Ретро“ и „Суинг класик“ – в Експозиционен център „Флора“, концерт „Руски романси“ – в гр. Черноморец.

Традицията продължи и през новия сезон. Началото постави „Суинг класик“ – с участието на Еделина Кънева, Нона Кръстникова, Мира Искърова и музиканти от оркестъра на Бургаската опера, а веднага след него последва и успешния „Primadonna-Donna-Donna!“.

На 9 февруари бургаската публика имаше възможност да се наслади на бутиковия концерт „Вечер на немската музика“, с участието на Бранимир Недков, Шмилена Султанова и Дария Кръстева на рояла. В Деня на влюбените – 14 февруари, концертът „Любов по американски“ бе представен от Йоана Кадийска и Валери Турманов. На 2 март бе концертният спектакъл „Чардаш, вино и любов“, с участието на Людмила Михайлова, Йордан Христозов и Диман Панчев.

През настоящия месец в програмата на Бургаската опера са включени две камерни прояви – на 13 април е насрочен концертът „Music Of The Night“ Бранимир Недков заедно с Дария Кръстева и Нина Райхел представят известни и обичани мелодии от американски мюзикъли. В атрактивната селекция от хитови произведения вземат участие и Весела Апостолова, Стефка Христозова, Калина Попова, както и балетистите Даниел Тичков и Полина Иванова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Акустична версия" 40 години на Аполония

Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985. Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно. Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум. Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":..

публикувано на 05.09.24 в 15:29

Камерен концерт на Стоимен Пеев и Елена Дикова

Стоимен Пеев и Елена Дикова изнесоха рецитал в Археологическия музей в Созопол. Двамата музиканти обичат трудните програми. Сега бяха включили Брамс, Шуман и Владигеров - една от най-тежките в камерната музика за цигулка и пиано. Стоимен Пеев взе участие и във Фестивалния оркестър на "Аполония".  Чуйте Стоимен Пеев и Елена Дикова 

публикувано на 05.09.24 в 13:50

Концерт на Струнен секстет има тази вечер в Археологическия музей на Созопол

Концерт на Струнен секстет има тази вечер (4 септември) от 19.00 ч. в Археологическия музей на Созопол в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Струнен секстет: Лия Петрова – цигулка, Валя Дервенска – цигулка, Стефания Янкова – виола, Румен Цветков – виола, Александър Сомов – виолончело, Иван Лалев – виолончело..

публикувано на 04.09.24 в 15:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", септември 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 04.09.24 в 15:12

Петото издание на МФ Cellissimo показва растеж и разширяване на музикални територии

"Всяка година имаме тази радост да посрещаме страхотни виолончелисти и да създаваме атмосфера за нашите млади музиканти, за бъдещото поколение виолончелисти. Фестивалът се разраства, като тази година ще се проведе от 6 до 11 септември" – сподели доц. д-р Атанас Кръстев. За пети път столицата става притегателно място за изявени европейски..

публикувано на 03.09.24 в 17:19