Свършиха ли си работата медиите по време на предизборната кампания? Превърнаха ли се социалните мрежи в основен и доминиращ източник на информация? Осъществи ли се посредничеството на журналистиката между политици и граждани?
Доц. д-р Жана Попова коментира всичко това в „Мрежата“ по повод проучването на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“ и социологическата агенция „Алфа Рисърч“ за ролята на медиите по време на предизборната кампания 2021.
Моделът трябва да бъде разбит
„Има отстъпление от така наречената „аналитична журналистика“. Случва се едно събитие, един прокурор, да речем, праща една информация, която седем минути се излъчва по новините или политически лидер казва нещо във ФБ и това се препредава като факт. Какво да му проверяваме на „казването“? Трябва да разбием този модел. Политическите централи в момента са във Фейсбук. Общуването между политиците и журналистите се установява и от двете страни, т.е. дойде моментът журналистите да кажат, че искат различни говорители, че искат информация, благодарение на която ще се правят анализи, важни за обществото.
Ние бяхме свидетели, още в първата седмица на работата на новия парламент, как политиците искат те да казват какво трябва да се говори, какви лапсуси да не се допускат, как ще бъдат наказани тези, които ги допускат. Сега е моментът ние да утвърдим нашата позиция, защото не е важно журналистът да е значим.
Времената са променени и явления като Георги Коритаров и Тони Филипов няма да видим скоро. Тях ще ги пазим като памет. Днес журналистите трябва да се научат да работят в нова интернет среда, но е важно политиците да запомнят, че срещу тях трябва да има журналисти, които питат и само така ще се върне доверието, което загубиха.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg