Свършиха ли си работата медиите по време на предизборната кампания? Превърнаха ли се социалните мрежи в основен и доминиращ източник на информация? Осъществи ли се посредничеството на журналистиката между политици и граждани?
Доц. д-р Жана Попова коментира всичко това в „Мрежата“ по повод проучването на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“ и социологическата агенция „Алфа Рисърч“ за ролята на медиите по време на предизборната кампания 2021.
Моделът трябва да бъде разбит
„Има отстъпление от така наречената „аналитична журналистика“. Случва се едно събитие, един прокурор, да речем, праща една информация, която седем минути се излъчва по новините или политически лидер казва нещо във ФБ и това се препредава като факт. Какво да му проверяваме на „казването“? Трябва да разбием този модел. Политическите централи в момента са във Фейсбук. Общуването между политиците и журналистите се установява и от двете страни, т.е. дойде моментът журналистите да кажат, че искат различни говорители, че искат информация, благодарение на която ще се правят анализи, важни за обществото.
Ние бяхме свидетели, още в първата седмица на работата на новия парламент, как политиците искат те да казват какво трябва да се говори, какви лапсуси да не се допускат, как ще бъдат наказани тези, които ги допускат. Сега е моментът ние да утвърдим нашата позиция, защото не е важно журналистът да е значим.
Времената са променени и явления като Георги Коритаров и Тони Филипов няма да видим скоро. Тях ще ги пазим като памет. Днес журналистите трябва да се научат да работят в нова интернет среда, но е важно политиците да запомнят, че срещу тях трябва да има журналисти, които питат и само така ще се върне доверието, което загубиха.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg