Един конкретен пример за партньорство между бизнеса и общините показва как функционира кръговата икономика – не като самоцел, а като инструмент за бързо възстановяванe.
TexCycle е проект за събиране и оползотворяване на ненужни дрехи. Със съдействието на общините се позиционират контейнери за събиране на дрехи и обувки.
Темата коментира Сирма Желева, мениджър „Устойчиво развитие“ на “Евротекс“:
“Текстилната индустрия доскоро беше много подценявана. Свикнали сме да слушаме за пластмаса, но като се замислим бързата мода, свръхпотреблението на текстил, всъщност са едни от основните замърсители на околната среда. И по тази причина тя беше поставена като един от инструментите за постигане на прехода към кръгова икономика от страна на Европейския съюз.
Ние в България през 2018 г. започнахме проекта “Техсайкъл“, като позиционирахме пет контейнера в община Стара Загора в партньорство с тях заедно взимахме всички решения, за да изградим едни системи, които да са удобни за гражданите и да бъдат използвани.
Сега имаме над 200 контейнера в 13 общини в страната. За този период сме събрали над 2700 тона текстил, който е оползотворен. По другия начин би отишъл на сметището, както не би трябвало да става в кръговата икономика. Системите са още пилотни и въпреки има доста сериозен успех.
Проведохме комуникационна стратегия заедно с общините, в която информирахме гражданите за контейнерите и какво се случва в събраните в тях дрехи. Имено голям процент повторна употреба, което е ключов аспект в кръговата икономика, защото това е най-добрият начин за управление на отпадъците.
Текстилните отпадъци, които са годни за повторна употреба, се използват за такава. Останалите се рециклират или оползотворяват по друг начин, нищо не се депонира. Отивайки в смесения битов отпадък, текстилът се депонира.“
След рециклиране на текстила
“В момента технологиите все още не са на много високо ниво и по-скоро от рециклирания текстил се произвеждат изолационни продукти. Някои се рециклират и в нови нишки, но те са с по-ниско качество. Но Европа е поставила текстила като ключов за прехода към кръгова икономика и това скоро ще доведе до развитието на успешни технологии за по-високо технологично рециклиране.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В края на изминалата седмица бюрото на Европейския парламент в България и Националното сдружение на общините в България организираха уебинар на тема – “Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“. На уебинара бяха представени..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора...
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция..
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи,..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg