Номинация за „Икар“ 2021 за спектакъла „Кралят Елен“ получи Държавният куклен театър в Сливен. Това се случи на онлайн събитие, което се проведе в Международния ден на театъра – 27 март, организирано от Съюза на артистите в България.
Националните награди „Икар“ се провеждат ежегодно и отбелязват постиженията в областта на драматичния и кукления театър, както и в различните видове изпълнителски изкуства.
Традиционно официалната церемония се провежда на 27 март, но поради пандемичните условия към настоящия момент, тя се отлага за 11 май 2021 г.
Номинация в категория „Постижение в кукленото изкуство“ получи актьорът Любомир Желев за ролите си в спектакъла „Кралят Елен“ от Карло Гоци с режисьор Бисерка Колевска. През 2016 г. Желев е номиниран за награда „Икар“ в категория „Дебют“ – за ролята на Грегор Замза в „Семейство Замза“, отново спектакъл на Кукления театър Сливен в копродукция с НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.
Любомир Желев е главен герой в “Нашият ден“
“Хубаво е защото всичко, защото всичко, за което се бориш се забелязва, бива отчетено по някакъв начин.“
Началото
“Разбрах, че искам да се занимавам с театър в Стара Загора, в 11 клас в училище за изобразително изкуство и компютърна графика. Тъй като майка ми и баща ми са главни готвачи, по цял ден стоях там и съм изгледал всички филми от тогава като имаше видеотеки и се даваха касети под наем съм изгледал всички филми на Робин Уилямс и Джим Кери. Тогава започнах с т.нар. имитации в класовете. Общо взето бяхме тримата глупаци, които забавлявахме цели клас.“
“В началото на 12 клас реших, че искам да започна да се занимавам с нещо вече по-дълбоко. Преминах през три школи набързо, тъй като все нещо не ми допадаше. Накрая стигнах до един частен учител по актьорско майсторство и за около две седмици той ми подготви материалите.“
Куклите
“Ако трябва да бъда честен, в началото всеки, които тръгва да кандидатства в НАТФИЗ, отива с мисълта, че ще учи и още първите години го хващат в киното и става звезда. Или другото – казваш си “аз ще кандидатствам драма“. В крайна сметка няма разделение какво ще учиш.“
“Може би по стечение на обстоятелствата ме приеха “кукли“ , но там ми развиха много въображението и във втори курс всъщност разбрах какъв тип театър искам да правя.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.“Кралят Елен" е забавна приказна история с много неочаквани обрати. Хора се превръщат в животни, животни в хора, статуи говорят. Чудни работи, разказани от магьосника Дурантарте и неговия слуга Чиголоти. Това е история за шегите на любовта. Аз обичам тебе, ти обичаш друг и за амбицията гореща и ревността любовна, която понякога достига до жестокост и подлост, превръщайки човека в чудовище, злодей.
В нашата приказка злодеите са наказани и посланието ни е – останете човеци, с душа красива. Обичайте! Обичайте се!
Любовта, тя, прекрасната, ще спаси света!
Историята е разказана забавно, в стил Комедия дел Арте. Костюмите са цветни, маските гротескни и ярки. И вярваме, че приказката ще се разбере дори от пораснало дете.
Възраст на зрителя от три до сто и три“, пише в описанието на представлението на страницата на Държавния куклен театър в Сливен.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg