Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Начев за изминалата политическа седмица

Фарс или спасение в парламента

| обновено на 23.04.21 в 11:14
Снимка: БГНЕС

Какво се случи в отиващата си седмица във вътрешнополитически план? Кого спасява фарсът в политиката?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът и преподавател в НБУ – Иван Начев.

Този фарс, ако погледнете, спасява всички. Независимо от тяхната готовност да съставят или да не успеят да съставят правителство. Тъй като ясно показва няколко разделителни линии, вътре в парламента.

Едната, разбира се, е анти-ГЕРБ линията. В тази последна седмица доста камъни хвърляхме, образно казано, по умрялото куче, но не бива да забравяме, че кучето не е умряло. И ако продължава така поведението на някои от останалите политически партии вътре в парламента, може след известно време той отново да се върне на бял кон. Да, има много по-голямо мнозинство, отколкото всички очакват към момента

От една страна, фокусираме вниманието си върху основните политически процеси, които текат в парламента, например предложенията за промени в изборното законодателство, изобщо работата върху правилника за дейността на парламента. Някои други законодателни предложения, които се чуха. Те наистина са много интересни и в крайна сметка ще разрешат някои от проблемите, които стоят с години в българското общество и които миналата година голяма част от протестиращите граждани подкрепиха.

Само че на фона на това желание, на тази заявка за такива големи промени, да няма желание да се състави правителство в рамките на този парламент, изглежда, меко казано, смешно, защото всеки от нас знае, че един следващ парламент може да промени това законодателство. Кому е нужно да се правят такива кардинални промени, ако те няма действително да бъдат въведени в практиката и да има резултат от това въвеждане.

Извън парламента, разбира се, имаше две неща, освен поведението на министър-председателя в оставка, самото желание на ГЕРБ да състави правителство, в което той да не се ангажира вече с това правителство. Което, разбира се, може да означава заявка за участие в президентски избори и най-вероятно това означава, но може да означава и друго, че просто той подценява цялата ситуация в сегашния парламент.

В крайна сметка ние сме парламентарна република и макар в последния мандат на ГЕРБ това много-много да не се забелязваше, именно заради поведението на министър-председателя, който не желаеше да посети Народното събрание, така и заради това, че именно ние, гражданите, сме вкарали в този парламент две съвсем нови партии – коалиции, които са изразители на протеста в българското общество.“

Етични норми

“За етичните и поведенчески норми в българския политически живот няма какво да говорим, защото те много отдавна изчезнаха. Виждаме и последния, и предишните два парламента, политическото говорене слезе до толкова ниско равнище, бих казал махленско, в което говорене няма лошо, ако наистина сме в махалата. Но когато ти си отговорен пред целия български народ и си сложен там, за да защитаваш неговите интереси, да говориш по този начин е една голяма обида за народа.

Всеки един от играчите в този парламент няма много големи шансове вътре в парламента. И това е абсолютно непредсказуемо по отношение на следващите, не само месеци, но и години. Ако погледнете програмите на партиите, предизборните. Имаше партии, които действително отговорно бяха подходили към това, което предлагат. В техните програми човек може да намери възгледи, разбирания, стремежи. И една от тези програми беше именно на ГЕРБ. И на фона на този прагматизъм вие виждате изведнъж точно обратното поведение.

Първо, до момента не е сключено споразумение с Европейската комисия за следващия финансов период, което означава абсолютна безотговорност. Няма нито една одобрена програма. Не искат да внесат Плана за възстановяване. Това за какво говори? Не само няма морал, а и изключително двуличие на редица политически партии. Включително това, което вчера наблюдавахме по отношение на главния прокурор.“


“Има такъв народ“

“Винаги може да се реализира правителство в този парламент. Просто, когато говорим за новите партии, най-вече за ИТН, защото в другите нови партии има хора с политически опит. Логично е да виждаме това, което става не само в Народното събрание, но и извън него. Можем да си спомним, че голяма част от партиите, които са се появявали по този начин, винаги така са действали в началото, леко хаотично. И това е съвсем нормално, машината сега заработва. Те никога не са работили като депутати.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дискусия: В търсене на справедливостта, Виенски университет  

Памет и вина: 30 години от геноцида в Сребреница

30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..

публикувано на 14.07.25 в 09:25
Николета Даскалова

Николета Даскалова: Атакуваните журналисти не трябва да мълчат

Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..

публикувано на 14.07.25 в 08:55
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45

Веселин Стойнев: Може да се окаже, че дори еврозоната не е финална гаранция за нас

Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в Закона за Комисията за противодействие на корупцията и пет години откакто Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на брега на Росенец пред летния сарай на Ахмед Доган , коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 13.07.25 в 08:55