Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Виктор Чучков – истории от моя живот

на 23 април 2021 г., петък от 19.30 часа

Виктор Чучков
Снимка: БГНЕС

В „Музикалната вечер“ гост в студиото е големият български музикант Виктор Чучков. В хармонично двуединство неговият музикален талант се разгръща още в детството – заедно с първите концертни изяви като пианист, започва да композира.

Негови клавирни педагози са проф. Андрей Стоянов, после проф. Лили Атанасова в Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“). Първоначално учи частно композиция при проф. Веселин Стоянов, след това постъпва в неговия клас в Консерваторията. През 1966 г. печели с пиесата „Венециански импресии“ стипендия на Консерваторията „Санта Чечилия“ в Рим и заминава за Италия. Завършва композиция при Вирджилио Мортари, пиано при Винченцо Витале, специален тригодишен курс по камерна музика при Гуидо Агости. Спечелва конкурс за стипендия по пиано на Академията „Санта Чечилия“ в класа на Карло Дзеки. Лауреат е на международните конкурси по пиано „Франческо Паоло Нелия“(1969), „Алесандро Казагранде“ (1970), „Алфредо Казела“ (1970). Започва интензивно да концертира – изнася рецитали, гостува на оркестри в Италия, Холандия, Бразилия, Русия, САЩ, Малайзия, Северна Македония, Гърция и др. Води и майсторски класове по пиано, камерна музика, композиция. Той е професор по камерна музика в НМА „Панчо Владигеров“, преподавал е и филмова музика в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

В композиторското му творчество се открояват търсенията на междужанров синтез. Автор е на операта „Светулката“, „Писма от бъдещето“ за глас, рок-група и оркестър по Р. Бредбъри, Концерт за смях и оркестър (посветен на 200-годишнината на Росини), Носталгични вариации за кавал, пиано и оркестър, „Поема за Петър Велики“ (за 9 пианисти на 3 пиана и детски камерен хор), „Амадеус фантазия”, Концерт за пиано, цигулка и виолончело, камерна и филмова музика (към „Иван Кондарев“, „Събеседник по желание“, „Характеристика“, „Съседката“, „Тест 8/8“, „Консервфилм“, „Тилт“, „Пеещите обувки“, „18% сиво“), както и много детски песни.

Виктор Чучков е обаятелен разказвач. Зад сухата фактология на неговата биография, се крият колоритни истории.
Напр. как е свирил на гала концерта на един от конкурсите с черен смокинг назаем и … кафяви обувки. Как в Триест, когато чува звън на телефон в залата започва да импровизира върху мелодията. Редом с тези и други случки, той разкрива съкровения за творческия процес на композиране, за тънкостите на пианистичното изкуство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05