Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запознайте се: Маркиян Камиш

Снимка: ru.wikipedia.org

Със сигурност името на младия (роден 1988 г. в Киев) украински писател трябва да бъде запомнено, защото е впечатляващо добър и следващите му книги са очаквани с интерес. „Скрап от Зоната“ е първата му книга на български в превод на Лилия Желева и под редакцията на Албена Стаменова.

Преди нея е издал само още една през 2015-а – дебютът му е „Разходка в Зоната“ (преведен на следващата година на френски). От 2010 г. Камиш започва да изследва нелегално зоната около Чернобил. Повече от 60 пъти е преминавал зад бодливата тел на забранената за достъп територия от 30 км около АЕЦ "Чернобил". 

Всъщност „Скрап от Зоната“ (2017) е продължение на първата му книга. Място на действието – село в Полесието в близост до Зоната, в което живеят героите на романа – Алик, притежател на приемателен пункт за метал, Гриша и Петя – обикновени пияници, които крадат метал и го предават в пункта за денатурат, Коля Участъковия, бракониерът Ленин, Слава Граничаря, Торпедото, Танка Дупката, Желязото и други невероятни образи. Това са, както четем на корицата, „паднали ангели, които мечтаят да предадат за скрап всичко около себе си, дори ядрото на Земята, а общият радиационен фон за тях е просто... ами, фон“.

Книгата на Маркиян Камиш е реалистична картина на нереалистичното, но съвсем истинско съществуване на хората от това място. Те са майсторски изобразени от талантливото перо на автора, смесил реалност, поетичност и ирония, за да може да предаде безизходността и абсурда на живота им, но и да създаде безмилостна политическа сатира.

Чуйте Милен Милев.

Маркиян Камиш (1988) е украински писател, син на ядрен физик, изпратен като ликвидатор в Чернобил след аварията от 1986 г. От 2010 г. Камиш се е посветил на нелегални изследвания на Чернобилската зона: за периода 2010-2017 г. той прави над 60 експедиции зад бодливата тел, като извървява повече от 7000 км и живее в Зоната общо около година. Плод на тези изследвания са освен настоящата книга, също и „Разходка в Зоната“ и „Киев ‘86“.

Камиш е единственият автор, който пише за чернобилския ъндърграунд, и се радва на изключителна популярност сред днешните сталкери, които „не стигат, за да напълнят цял сектор на стадион, но са достатъчно за едно мащабно парти“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Жертвеният агнец" на Хенрик Фексеус – обсебващ психологически трилър

На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво.   "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..

публикувано на 17.07.25 в 10:56

Започва серия от семинари на тема "Мода + архитектура"

От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата.  Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма.  Другите две лекции..

публикувано на 17.07.25 в 09:23

Прожекция на "Калигула" по повод 80-годишнината на Хелън Мирън

Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия  филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул.  Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..

публикувано на 17.07.25 в 09:18

“Лято в чанта” в “Къщата на София”

Всички имаме нужда от лято в дните си, още повече в душите си. Изглежда, че колкото по-горещо е навън, толкова по-артистично може да бъде на закрито. 22 юли го доказва, защото именно тогава между 17.00 и 21.00 часа “Къщата на София” ще представи изложба базар, съпътствана от още артистични хрумвания. Докато посетителите разглеждат поместените творби..

публикувано на 17.07.25 в 09:10

Ден на дарителя в Художествена галерия - Стара Загора

Днес е Ден на дарителя в Старозагорската художествена галерия.   Галерията съществува от 1908 година, но тогава не е имала своя сграда. Към днешна дата колекцията ѝ наброява близо 5000 произведения и се помещава в собствена модерна сграда в центъра на града.  Как ще премине Денят на дарителя, разказва Джулиана Гутова , организатор изложбена..

публикувано на 17.07.25 в 09:06