Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойчин Боянов – планините и стремежът към хоризонтите

Дойчин Боянов
Снимка: Уикипедия

Дойчин Боянов е един най-добрите български алпинисти. Той е изкачил няколко осемхилядника, включително Еверест без кислород. Той е преподавател в катедра “Туризъм, алпинизъм и ориентиране“ на Националната спортна академия. През март издаде книгата си “ВИТОША Спортно-туристически сборник”.

Роден е на 1 юни 1976 г. в София. През 1994 г. завършва 149 средно училище „Иван Хаджийски“, в 2004 г. Националната спортна академия, а през 2005 г. – магистратура Спорт за високи постижения.

От 2006 г. е редовен докторант и асистент в катедра Туризъм, алпинизъм и ориентиране в Националната спортна академия.

От 2002 г. е член на Управителния съвет на Българска федерация по катерене и алпинизъм. Учредител на спортен клуб „Вертикален свят“. От 2012 г. е доктор на Националната спортна академия. Член на Български антарктически институт.

Дойчин Боянов

Дойчин Боянов е главен герой в “Нашият ден“.

“Върховете и планините са били от нещата, будили страхопочитание в човека. Нещо огромно, силно, нещо, в което той стотици, дори хиляди години се е боял да навлезе. Не случайно в средновековието, дори църквата, много умело е изобразявала различни демони, които обладават човека в планините, ако той навлезе в техните дебри.“

Но така или иначе стремежът на човек към различни хоризонти – било то планините или прекосяването на океаните, завладяването на полюсите и щастливи сме в наше време да говорим и за Космоса, където имаме успехи – са част от мащабите, които са се пренесли в самите нас.“

Дойчин Боянов

Началото

“Витоша е мащабът и хоризонтът, който аз наблюдавам от своя прозорец. С брат ми често разсъждаваме колко много ни е дала тази крива на хоризонта, която представлява Витоша. Той е художник и има една друга, по-особена чувствителност за нещата. И много често е рисувал самата планина. Опитах се да си представя как щеше да изглежда животът ми, ако аз просто наблюдавах една равна линия. И установих, че това нещо, което аз до този момент изобщо не съм схващал, че играе такава огромна роля за мен, всъщност ме е предопределило.“

“Не мога да кажа кой е точният момент, в който съм решил да се занимавам с алпинизъм и като цяло като любител на природата. Но това стана в края на юношеските ми години. За мен за алпинизма човек трябва да навлезе малко след като преодолее наивните игри. Защото това е дейност, която при всички случаи носи някакви отговорности.“

Дойчин Боянов

Първо лично постижение

“Със симпатия и с удоволствие се сещам за първото ми посещение във високата планина извън България.  С една много авантюристично организирана и проведена експедиция на връх Елбрус. Това беше моята първа среща с планината. Но тя не беше лишена в голяма степен от наивността, до голяма степен и от неопитността и фантазиите, които водят човек. Но може би съм проявявал и аз някакво съзнание, което ме е докарало до по-следващия етап, където наистина се очертава необходимостта, че ако искам да продължавам, трябва да ги науча тези неща.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30