Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дойчин Боянов – планините и стремежът към хоризонтите

Дойчин Боянов
Снимка: Уикипедия

Дойчин Боянов е един най-добрите български алпинисти. Той е изкачил няколко осемхилядника, включително Еверест без кислород. Той е преподавател в катедра “Туризъм, алпинизъм и ориентиране“ на Националната спортна академия. През март издаде книгата си “ВИТОША Спортно-туристически сборник”.

Роден е на 1 юни 1976 г. в София. През 1994 г. завършва 149 средно училище „Иван Хаджийски“, в 2004 г. Националната спортна академия, а през 2005 г. – магистратура Спорт за високи постижения.

От 2006 г. е редовен докторант и асистент в катедра Туризъм, алпинизъм и ориентиране в Националната спортна академия.

От 2002 г. е член на Управителния съвет на Българска федерация по катерене и алпинизъм. Учредител на спортен клуб „Вертикален свят“. От 2012 г. е доктор на Националната спортна академия. Член на Български антарктически институт.

Дойчин Боянов

Дойчин Боянов е главен герой в “Нашият ден“.

“Върховете и планините са били от нещата, будили страхопочитание в човека. Нещо огромно, силно, нещо, в което той стотици, дори хиляди години се е боял да навлезе. Не случайно в средновековието, дори църквата, много умело е изобразявала различни демони, които обладават човека в планините, ако той навлезе в техните дебри.“

Но така или иначе стремежът на човек към различни хоризонти – било то планините или прекосяването на океаните, завладяването на полюсите и щастливи сме в наше време да говорим и за Космоса, където имаме успехи – са част от мащабите, които са се пренесли в самите нас.“

Дойчин Боянов

Началото

“Витоша е мащабът и хоризонтът, който аз наблюдавам от своя прозорец. С брат ми често разсъждаваме колко много ни е дала тази крива на хоризонта, която представлява Витоша. Той е художник и има една друга, по-особена чувствителност за нещата. И много често е рисувал самата планина. Опитах се да си представя как щеше да изглежда животът ми, ако аз просто наблюдавах една равна линия. И установих, че това нещо, което аз до този момент изобщо не съм схващал, че играе такава огромна роля за мен, всъщност ме е предопределило.“

“Не мога да кажа кой е точният момент, в който съм решил да се занимавам с алпинизъм и като цяло като любител на природата. Но това стана в края на юношеските ми години. За мен за алпинизма човек трябва да навлезе малко след като преодолее наивните игри. Защото това е дейност, която при всички случаи носи някакви отговорности.“

Дойчин Боянов

Първо лично постижение

“Със симпатия и с удоволствие се сещам за първото ми посещение във високата планина извън България.  С една много авантюристично организирана и проведена експедиция на връх Елбрус. Това беше моята първа среща с планината. Но тя не беше лишена в голяма степен от наивността, до голяма степен и от неопитността и фантазиите, които водят човек. Но може би съм проявявал и аз някакво съзнание, което ме е докарало до по-следващия етап, където наистина се очертава необходимостта, че ако искам да продължавам, трябва да ги науча тези неща.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46