Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възкресението през погледа на творците

Снимка: архив

Как виждаме Възкресението на Христос и неговото разпъване през погледа на творците.

Темата коментира в “Нашият ден“ изкуствоведът д-р Пламен Събев.

“Този вид изкуство е малко специфичен тип интерпретация на нещо, което хората, в своята единна вяра, концентрират и възпроизвеждат според обща вяра и според обща представа.“

“Именно тук, в тази основа, се заражда и канонът в изкуството. Когато говорим за иконата, трябва да имаме предвид, че това е нещо, което е свързано с много древна традиция, и което в една или друга степен продължава да се спазва и да се повтаря поколения след поколения.“

“На Балканите и в България доста икони са се възпроизвеждали и са се правили, илюстрирайки Страстите Христови. Тук бих искал да подчертая тази силна привързаност на вярващия народ към този тип изкуство, така както и в много други страни.“

“Това е изкуство, което, не само че се възприема като някаква форма на талант, но и форма, в която духовната сила се влива. Самата икона се превръща в духовен съд, в който се влива благодатта.“

“Именно на тази основа всеки посетител в църквата, когато съзира икона, особено със Страстите Христови, той се прекланя и благоговее. Това нещо се е предавало от поколение на поколение.“

“Говорим за една много респектираща форма на изкуство, в която се наблюдават и интерпретации.“


Образът на Възкресението през вековете в български контекст

“Древните традиции са малко по-различни от онова, което се интерпретира в по-късните периоди, да кажем във Възраждането. В древната традиция се почита един тържествен тропар, който определя момента, в който Христос слиза в ада и заедно със своите силни ръце измъква от гробовете Адам и Ева.“

“По този начин се символизира и се представя всъщност победата над смъртта, над злото, над греха, който е първоначално натрупан чрез Адам и Ева. Тяхното издигане от гробовете означава победа над този грях и над тази смърт. Точно този епизод се е представял в древността и точно това се е представяло като Възкресение Христово.“

“Едва в по-късните периоди на Възраждането виждаме вече върху икони, върху стенописи, един малко по-различен поглед – отместване на гробния камък и буквално издигане на тялото Христово от гроба, а от двете страни стража, която е доста изумена от това велико чудо. Този вид иконография се води като образец от Западна Европа, навлиза влиянието на Западноевропейското изкуство.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46