Как виждаме Възкресението на Христос и неговото разпъване през погледа на творците.
Темата коментира в “Нашият ден“ изкуствоведът д-р Пламен Събев.
“Този вид изкуство е малко специфичен тип интерпретация на нещо, което хората, в своята единна вяра, концентрират и възпроизвеждат според обща вяра и според обща представа.“
“Именно тук, в тази основа, се заражда и канонът в изкуството. Когато говорим за иконата, трябва да имаме предвид, че това е нещо, което е свързано с много древна традиция, и което в една или друга степен продължава да се спазва и да се повтаря поколения след поколения.“
“На Балканите и в България доста икони са се възпроизвеждали и са се правили, илюстрирайки Страстите Христови. Тук бих искал да подчертая тази силна привързаност на вярващия народ към този тип изкуство, така както и в много други страни.“
“Това е изкуство, което, не само че се възприема като някаква форма на талант, но и форма, в която духовната сила се влива. Самата икона се превръща в духовен съд, в който се влива благодатта.“
“Именно на тази основа всеки посетител в църквата, когато съзира икона, особено със Страстите Христови, той се прекланя и благоговее. Това нещо се е предавало от поколение на поколение.“
“Говорим за една много респектираща форма на изкуство, в която се наблюдават и интерпретации.“
Образът на Възкресението през вековете в български контекст
“Древните традиции са малко по-различни от онова, което се интерпретира в по-късните периоди, да кажем във Възраждането. В древната традиция се почита един тържествен тропар, който определя момента, в който Христос слиза в ада и заедно със своите силни ръце измъква от гробовете Адам и Ева.“
“По този начин се символизира и се представя всъщност победата над смъртта, над злото, над греха, който е първоначално натрупан чрез Адам и Ева. Тяхното издигане от гробовете означава победа над този грях и над тази смърт. Точно този епизод се е представял в древността и точно това се е представяло като Възкресение Христово.“
“Едва в по-късните периоди на Възраждането виждаме вече върху икони, върху стенописи, един малко по-различен поглед – отместване на гробния камък и буквално издигане на тялото Христово от гроба, а от двете страни стража, която е доста изумена от това велико чудо. Този вид иконография се води като образец от Западна Европа, навлиза влиянието на Западноевропейското изкуство.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg