Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великденски празници и цени – има ли повишение

Снимка: Ани Петрова

Оправдава ли се очакването за традиционно повишаване на цените на най-търсените продукти заради Великденските празници? Каква е психологията на търсенето и предлагането? Какво е поведението на празничния пазаруващ?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни в България.

“Всяка година моделът е един и същ. Има повишаване на търсенето, нормално, всеки иска да посрещне хубавите Великденски празници на богата трапеза. И съответно от това повишено търсене има рефлексия и върху цените. “

“За мегаполис в нашите български условия, какъвто е София, малко влияе, защото има идващи и излизащи от София. Но потреблението в никакъв случаи не намалява. Защото дали ще потребявате в домашни условия, или в ресторантски, потреблението си е потребление. Разликата е в търговията на дребно и в търговията на едро.“

“Психологията на търсене по тези празници включва малко разширяване на колана. Хората искат да прекарат два дена на малко по-широка нога. Но така са се навързали празниците сега, че Гергьовден е съвсем близо, така че е нормално и дори малко повече на това пазаруване, на това зареждане да се пазарува.“

Малките магазини

“В Холандия, в Белгия има такава инициатива – “подкрепете локалния пазар“, местните производители, местните търговци. Така че това е една хубава традиция, създадена там, която лека полека намира място и в България. В крайна сметка в бизнеса има място за всеки.“

Тенденцията

“Тенденцията в последната година, годината на пандемия, и въобще като тенденция в годините, е към плавно покачване на цените. Българският лев доста устойчиво консумира, грубо казано, ефектите на еврото, тъй като е закачен за него. Но тук има едни скрит процес, скрита картина, която ще излезе наяве в мига, в който българският лев се обмени с евро директно. “

“Преминаването към евро не е повод за притеснение. Всяка стока ще си придобие стойността в евро. Както потребителските, така и човешкият труд. Няма причина да се притесняваме точно от това.“

“Би трябвало да се притесняваме, че структурата на нашия брутен вътрешен продукт не е много икономически целесъобразна.“

Полезно и ненужно при пазаруване

“Хората все повече започнаха да правят сметка на парите си. Пазаруват не толкова първосигнално, а с известен разум. Освен това не трябва да забравяте, че доста хора напуснаха големите градове. Това също има влияние върху потребяването, особено на храни. Защото те започват да си произвеждат сами плодове и зеленчуци, дори дребни животинки.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30