„Толкова много неща ме задържат в актьорската професия! Но бих използвал един цитат: „Великият стремеж към истината, към свободния творчески дух, който озарява лицата на публиката“ – перифразирам, но горе-долу в това се състои основното, което ме задържа в тази професия.
Любимото ми кътче в театъра е сцената. Но все пак има сценична треска – то не е страх, по-скоро е трепет. И я има всеки път – няма значение рутината, няма такова нещо, като рутина, или поне не би трябвало да има. Колкото и да си уверен в ролята си, все пак излизаш пред хората, на живо. Нямаш право на грешка, иначе може да провалиш целия спектакъл. Отзад трепетът е много голям, но в момента в който се отвори завесата или стъпиш на сцената, поне аз лично, всичко като с магическа пръчка изчезва, притеснението, и просто действаш. Не мога да го обясня, наистина е като магия.
Всичките си роли ги обичам - колкото и малки да са, колкото и големи да са, няма никакво значение. Ако не се влюбиш в ролята си, няма смисъл да се занимаваш с това“, сподели актьорът Константин Соколов в рубриката „100 години Варненски театър“.
2021 година е юбилейна за Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – на 12 март преди 100 години е създаден първият професионален театър във Варна. Рубриката „100 години Варненски театър“ представя актьорите, които творят днешната биография на театъра столетник.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg