Той е български актьор, продуцент и режисьор. Изиграл е десетки роли на театралната сцена и в киното, в различни български и чуждестранни продукции, но е по-известен с разнообразни изяви от телевизионния екран.
Дългогодишен автор и водещ на „Най-смешните животни и хора на планетата“ (13 сезона) – комедийно телевизионно предавне за домашни видеоклипове. Създател, актьор и режисьор на първото по рода си в България игрално филмово скеч шоу „Аламинут“ (10 сезона).
Той е Робин Кафалиев и е главен герой в “Нашият ден“.
“При мен винаги всичко е наред. Не знам как може все позитивно да вървят нещата. Утрото е прекрасно, както над по-голямата част от страната – хубаво слънце, пролетно, топло, всичко цъфти – чудесно е!“
Франция
“Баба ми и хора от моята фамилия са се занимавали с френски език, сериозно и професионално. И по тази причина детето ще – не ще трябваше да проговори френски. После животът ми така се разви покрай всичките учения на френски, че в онези странни и объркани години, 90-те, не така подредени и спокойни, както сега, заминах за кратко за Франция, това кратко се проточи. Мотах се там с тенденция да смая френската публика, това някак не се получи. Не търсеха много активно български актьори по това време там.“
Театърът
“За театър започнах да мисля доста преди да завърша средното си образование. Тогава имаше разни формации самодейни, културно-масови и т.н. Много обичах да се включвам активно във всевъзможни едноактни, двуактни пиеси, поставени от всевъзможни - учители по български език, гост режисьори, активисти от театъра и други. Много ми се искаше да играя, затова когато отидох да уча в Юридическия факултет, още в 4-и семестър си дадох сметка, че няма така да стане тази работа там, няма да се изявя особено и отидох във ВИТИЗ.“
“Започнах да работя активно в киното, после в телевизията, а двете дини под една мишница трудно стават.“
А сега накъде?
“Голяма част от съвременните активни хора, независимо в коя област, непрекъснато се сблъскват с този въпрос. Такова е времето, интересното време. Нали било много хубаво да се родиш в интересно време - ей това е!“
“Иначе по сцените непрекъснато се сблъскваме с този въпрос. Дали ще е театралната сцена, или сцената на някакво студио, в което снимаш нещо, поставят ти се едни задачи. Човек, ако не е плоскоумен, винаги си задава въпроса – доколко те са логични, доколко са правилни, стойностни. И от колизията между неговите отговори и поставените задачи обикновено се раждат интересни неща.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Робин Любенов Кафалиев е роден е на 2 юни 1964 г. в Пловдив, в семейство на лекари. Женен, с едно дете. Завършва гимназия с френски език в Пловдив.
Като ученик се увлича от театър и музика и активно се включва в различни форми на театрални и музикални изяви. След двегодишна редовна военна служба следва 4 семестъра право в юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
През 1986 г. прекъсва и продължава образованието си във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“, в класа на професор Николай Люцканов, с асистенти Маргарита Младенова и Здравко Митков.
Като студент Робин Кафалиев изиграва една от ролите във филма на Рангел Вълчанов „А сега накъде?“.
По същото време започва да играе в театъра с актьори от ранга на Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Петър Слабаков, Никола Анастасов и Васил Попов. След дипломирането си заминава за тетралния фестивал в Авиньон и прави опит да се установи като актьор във Франция, но скоро се завръща в София.
До края на 90-те работи паралелно в няколко области – театър, кино, радио, дублажи и други. От 2000 г. се преориентира основно към телевизия.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg