Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между дигиталното и реалното – постановката „#Последвай МЕ“

Снимка: Личен архив

В ерата на технологиите, чувствата се изразяват с емотиконки и емоджита, онези чисто човешки разговори вече са един чат в телефона, харесаното съобщение означава ли, че се усмихваш на някого, смеещата се имотиконка, прикрива ли понякога сълзи? Можем ли да се справим с номофобията, а именно зависимостта си от мобилните телефони? Защо е толкова важно да бъдем последвани, да имаме харесвания на публикациите си и да се превръщаме в инфлуенсъри? Как се справяме с дигиталните си зависимости? – На всички тези въпроси, отговор търси постановката на АИМИ „Студията“ – „#Последвай МЕ“, която си е поставила амбициозната задача да създаде социален инструментариум за борба с дигиталните ни зависимости, режисьори на постановката са Диана Досева и Елица Йовчева.

„Ние не поучаваме от сцената, а показваме различни ситуации, които провокират публиката да се замисли къде е човешкото в света на дигиталното, къде са границите и доколко могат да бъдат размити.“ – твърди режисьора на постановката Диана Досева – „С посланието на представлението искаме публиката да си вземе именно, това което на нея й е нужно, поради мултижанровостта на спектакъла, сюжета зависи от цялата група, цялото представление се изгражда от лабораторния процес. Основното послание е някак онази необходимост от умението ни за саморегулация, основната таргет група са юношите, стараем се да отделим моментите, в които дигиталното живеене променя самите нас, има необходимост от умение за разграничаване, коя информация има стойност, кое не си заслужава. Когато мислихме за изработването на този социален инструмент в спектакъла, решихме, че цялата тази дигитална епоха не можеш да я определиш в един жанр, оттам идва мултижанровостта, всички похвати, които използваме като начин на изразяване те са необходими на сцената.“

Една от участничките в представлението Татяна Лазарова твърди, че паралелните реалности поставят актьорите на сцената на Славянска беседа в различни житейски ситуации, с които провокират публиката да се замисли над себе си. Самата Татяна влиза в няколко роли, сред които и на инфлунсър:

„Идеята беше да покажем, че да си инфлуенсър се е превърнало в бизнес, корпорация, която всъщност е много жестока, на всяка цена трябва да успееш, да достигнеш много последователи, но какво жертва самия човек за този дигитален образ, каква е цената, това е въпросът, доколко си струва.“

Постановката „#Последвай МЕ“ ще бъде представена на 10 май на сцената на „Славянска беседа“. Мултижанровият спектакъл има за цел не просто да остави послание към публиката, а да изгради социален инструментариум за борбата с дигиталните ни зависимости.

Чрез похватите на слово, интерактивни стени, танц, музика, провокации към публиката, Асоциацията за изкуство и младежки инициативи представя на сцената на Славянска беседа сюжети, базирани на реални ситуации, обвързани с човешките зависимости от мобилните устройства, по известни като номофобия. Повече за „#Последвай МЕ“ чуйте в звуковия файл от разговора с режисьора – Диана Досева и една от участничките – Татяна Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49