Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Станоева: Да поемеш отговорност за собствения си талант означава да поискаш да бъдеш видим

Силвия Станоева в студиото на „Време и половина“
Снимка: Таня Димова

Усамотена в таванското си помещение, Сузи Сю повдига темата за съзидателността. Тя говори за отдаването изцяло на онова, което човек иска и може да прави. Яхва вдъхновението и лети право към мечтите. В интимната атмосфера на галерия „Етюд“ таванът на Сузи се преобразува от малка сцена в цяла вселена. В нея тя пътува из света – реалния и онзи, който живее само в човешкото въображение, среща се с битовото, за да го надмогне, среща се с всяка своя версия, за да я подобри, среща се и с Него, за да се приеме напълно. Всичко това в една седмица, точно преди да навърши „33“. Така беше на 29 и 30 април, така ще бъде и на 9 май, когато Силвия Станоева отново ще бъде Сузи Сю.

Актрисата започва да пише първия си самостоятелен моноспектакъл по време на изолацията през изминалата 2020 година. Подготвя го за Бъдни вечер, когато не просто Сузи, а самата тя навършва 33, но го играе за първи път пред публика на Велики четвъртък. От сцената тя разказва на зрителите какво означава да поемеш отговорност за собоствения си талант, а в ефира на „Време и пололвина“ го обяснява така:

„Да поемеш отговорност за собствения си талант, аз все повече го разбирам и го осъзнавам – това означава да поискаш да бъдеш видим.“

През изминалата година, отново вдъхновена от спокойствието, което получава, Силвия Станоева създава „Монолози в стаята“ – 14 монолога от филми, пиеси и песни на български, английски и италиански език. Пише и сценарий за пълнометражен филм – „Месец в Рим“. Преди да се превърне в реален аудиовизуален разказ обаче сценарият ѝ ще оживее като късометражен филм. По него тя работи с Рон Уейнсбърг, един от учителите ѝ в американското Сол Актинг Студио, където учи онлайн актьорски техники.

Освен актриса, носител на „Икар“ за дебют през 2013 година и на отличие за талант на платформата „Talents Sarajevo“ към Sarajevo Film Festival, Силвия е и певица. След НАТФИЗ завършва „Поп и джаз пеене“. Записва и албус с норвежкия композитор Ханс Петер Гюндерсен. Това се случва след като през 2015 година фондация „Арт офис“ ѝ помога да учи три месеца в студиото на световноизвестната Ивана Чабек в Лос Анджелис. Чабек е работила с актьори като Хали Бери, Чарлийз Терон и Брат Пит.

Всичко, което Силвия прави, се ръководи от желанието ѝ да се изрази. А и да поеме отговорност за таланта си извън България. За това, за моноспектакъла ѝ „33“ и за мечтите като есенция на човешката същност актрисата разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10