Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Баща ми бояджията“ оживява на оперната сцена

| обновено на 06.05.21 в 12:58
4
Снимка: @SofiaNationalOpera

Четири премиери предстоят през месец май в Софийската опера. На 8 трупата на театъра представя сценична версия на обичания от поколения българи мюзикъл „Баща ми бояджията“ на Петър Ступел и Константин Драгнев. Публиката ще може да се наслади и на премиерата на балетния спектакъл „Танго“ на 14 май, която беше отложена във връзка с епидемичната обстановка в страната. В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Софийската опера ще представи за пръв път „Кирил и Методий“ от Живка Клинкова, а на 30 май ще прозвучи концертно изпълнение на „Макбет“ от Джузепе Верди.

„Мюзикълът „Баща ми бояджията“ на сцената на Софийската опера претворява идеята ми един майсторски направен музикален филм да получи заслужено нов живот. Филм, който идва от екрана, за да стане представление, на живо. Това е и моят личен поклон към създателите му с участието на легендарни български артисти в него.“ Ето какво още сподели маестро Карталов относно идеята и подготовката на спектакъла в по време на пресконференцията от 27 април.



Режисьорската визия е съсредоточена в сценично претворяване на филма. Рамката на екрана е рамка и на сцената, а филмовите образи сякаш са се слели с емоционалната обстановка на театъра, за да бъде действието живо с посланията си.

Специално е участието на Славчо Пеев, който с голяма любов се връща в спомените си.


В състава на заглавието влизат едни от най-утвърдените и най-младите артисти на театъра:

Александър Георгиев, Весела Делчева, Димитър Станчев, Мариана Цветкова, Ангел Христов, Красимир Динев, Николай Петров, Николай Павлов, Боян Арсов, Пламен Гранжан, Силвана Пръвчева, Бисер Георгиев, Георги Джанов, Емил Павлов, Калин Душков, Рада Тотева, Кирил Иванов, Георги Петров. Участват и деца от Детска вокално-театрална формация „Таласъмче“ с ръководител Димитър Констанцалиев и вокална група с ръководител Таня Лазарова.

Режисурата и сценографията са дело на Пламен Карталов. Музикалното ръководство е поверено на Светослав Лазаров, а оркестрацията на Ангел Николов. Костюмите са на Нела Стоянова, художник е Кристиян Стоянов и хореограф – Риолина Топалова.

Освен към Славчо Пеев, Пламен Карталов е отправил специална покана и към Калин Врачански за главната роля.

Какво е да си баща на шест деца, макар и само на сцената, чуйте в звуковия файл.


Не пропускайте премиерата на „Баща ми бояджията“ на 8 май на сцената на Софийската опера и балет. Следващите представления са на 9, 10, 18, 19 и 20 май.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15