Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на радиото и телевизия

Даниел Киряков: Достоверност е основното, което трябва да искаме от медиите

Даниел Киряков
Снимка: Ани Петрова

Денят на радиото и телевизията 7 май е професионален празник на всички отрасли на радиотехниката и свръзката в България и Русия.

Денят се отбелязва по повод годишнината от откриването на радиото от руския учен Александър С. Попов на 7 май 1895 г.

Медиите днес и тяхното съдържание коментира в “Нашият ден“ Даниел Киряков, създател на Центъра за анализи и кризисни комуникации и мениджър комуникации и връзки с институциите на Американската търговска камара в България.

Минало и бъдеще

“Технологиите помагат на радиото и телевизията да се развиват, същевременно технологиите са ги направили. Виждаме много добри примери, в които и радиа и телевизии успяват да направят съдържание, което е адекватно за интернет времето, в което живеем, за да могат да стигнат до нови аудитории по адекватен начин.“

Определящ фактор при класификация на съвременните медии

“Достоверността на съдържанието. Технологията опосредства връзката между медията, която изисква да излъчи нещо, най-общо казано и същевременно групата от населението, за което това нещо е адресирано.“

“Според мен и колегите ми от Центъра за анализи и кризисни комуникации най-важното нещо  е – фактите, истинността и достоверността, на това, което се предлага.“


Изборът на медии

“Трябва да добавим и ефекта на социалния балон към изборите, които правим. И социални балон на вашите познати, които гледат и слушат тези пет медии, които са си избрали. Харесват се сайтове, или пък телевизии, чието съдържание е минало всякакви журналистически и етични граници. Същевременно се публикуват и излъчват материали без всякаква проверка на фактите.“

“Грубото копи-пействане от чужди сайтове и превод с не толкова особено голяма сръчност ги отличаваше до известно време, но напоследък ги виждаме, че те са изключително добре структурирани и подредени.“

“Същевременно заглавията, които карат човек да кликне върху тях, и да разбере какво се случва – с живота на известните, или пък вреди от ваксините срещу коронавирус. Типични заглавия от епохата, в която живеем, което кара хората да се объркват, да нараняват своята психика и това да влияе върху поведението им.“

“Изходите от подобна ситуация са няколко. Всеки един от нас може да развие критично мислене. Да се опитаме да разберем подадената информация, до каква степен е достоверна. Тя трябва да отговаря на няколко критерия – да е подписана от журналист със собствено име, написаните вътре факти да са проверяват лесно в други източници.“

“Човек трябва да се опитва да променя своите нагласи. Нагласата е най-трудното нещо, което може да се промени. Една част от хората търсят информация, която да пасва на техните собствени разбирания.“

Критично мислене, медии, които са с ясна собственост и финансиране. Журналистика с име. Това са водещите критерии, които един потребител трябва да следва.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

1007 умрели птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51