Въпреки трудните условия, в които театрите работят в последната година, Съюзът на артистите в България вече обяви номинациите за тазгодишните награди „Икар“. За 47-и път те ще бъдат присъдени на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
„Годината беше трудна и различна, но колкото и странно да звучи, тази година са излезли 90 нови представления, 90 премиери за цялата страна, което е много за годината на пандемията.
В комисията стигнахме до извода, че ще номинираме представления и актьори, които надминават досегашното развитие на даден актьор, режисьор, сценограф и т.н. Доста дискутирахме, за щастие, не се сбихме. Разговори дълги, обяснения, мейли си пишехме, по телефона обсъждахме, но според мен успяхме да докоснем с номинация възможно най-много представления, така че хората да могат да обърнат внимание на тези представления и да отидат да ги гледат.
Има абсолютно гениални неща, има много експерименти, тоест в театъра се експериментира смело, има вдъхновение. Така че аз съм доста обнадеждена. Ние непрекъснато повтаряме: „Няма театър, няма пари за театър“... Театър има! Има много представления, има много постижения. Разбира се, има и много представления, които са направени, защото е трябвало да бъдат направени, и то си личи. Те сякаш не са направени с вдъхновение, сякаш са направени насила, сякаш е трябвало да бъдат направени поради финансови или някакви местни причини, нямам представа. Но това се разбира и те отпадат“. Така коментира тазгодишните номинации за наградите „Икар“ актрисата Ива Тодорова, член на комисията, определила номинираните в основните категории.
В категорията „Дебют“ са номинирани: Боряна Маноилова за ролята на Юзу в спектакъла „Серотонин“ по Мишел Уелбек в театър „Азарян”; Надежда Колева за Настенка в „Бели нощи“ по Фьодор Достоевски в Театрална работилница „Сфумато“ и Поля Йорданова за Наташа в „Мечтата на Наташа“ от Ярослава Пулинович в Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Валери Йорданов за ролята му в „Караконджул“ в Народния театър, Симеон Лютаков в „Отело“ на Варненския драматичен театър и Цветан Алексиев в „Лебедова песен“ в ТР „Сфумато”.
В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Бойка Велкова за ролята ѝ в „Империя на красотата – Мадам Рубинщайн“, Ирини Жамбонас в спектакъла „Кой се бои от Вирджиния Улф“ и Светлана Янчева в „Боклук“.
В категорията „Режисура“ наградата ще си оспорват Василена Радева за „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“, Диана Добрева за „Синът“ и Стоян Радев за „Караконджул“.
Кои от номинираните в тези и в останалите категории ще получат престижното отличие, ще стане ясно след броени дни. Отсега са известни единствено носителите на „Икар“ в специалните категории.
Наградата „За чест и достойнство“ се присъжда на актьора Любомир Бъчваров.
Наградата „За изключителен принос към музиката“ се присъжда на Михаил Белчев.
Наградата „За изключителен принос към българския театър“ се присъжда посмъртно на актрисата Татяна Лолова.
По традиция церемонията по връчването на наградите се провежда на 27 март, в Световния ден на театъра. Но тази година, заради пандемичната ситуация, тя беше отложена за по-късна дата. Така тържеството ще се състои на 11 май от 19 часа в Народния театър ,,Иван Вазов“, а от 22 часа ще бъде излъчено по Българската национална телевизия.
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg