Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинският театър „Любомир Кабакчиев“ - Казанлък вече има собствена театрална сграда

Димитър Кабаков, директор на общински театър „Любомир Кабакчиев“

След като дълго време театралната трупа в Казанлък нямаше собствена сграда, на която да се изявява, то вече има преустроена собствена театрална зала, от бившата общинска кинозала. Първото представление, което се играе на новата сцена е премиерното „Чудомирови радости и неволи“. Общинският театър „Любомир Кабакчиев“ - Казанлък ще изгрее премиерно и с любовните сюжети – „Любов по чумаво време“ по разказите на Йовков и постановката „Греховната любов на Зографът Захарий“, която ще бъде представена премиерно в Самоков, твърди Димитър Кабаков, директор на театър  „Любомир Кабакчиев“ - Казанлък:

Всъщност театърът в Казанлък е на повече от 160 години, театралната традиция е много силна, в Казанлък 1900-тната година е създадена и първата оперета към читалище „Искр", винаги е имало театър, просто 98-ма година с решение на Министерски съвет градът най-сетне придобива своя професионален театрален състав. Самата сграда на читалище „Искра“ е построена за целите на театър, но за съжаление, конюктурата и взаимоотношенията в града не позволяват театърът да бъде в този си свой дом. И от 2012 година градът остава без място, което актьорите да нарекат свой дом. Такава е ситуацията вече 9 години, но ние не спираме да играем. Алиоловата къща е дадена на театъра от вече 5 години, една много красива възрожденска къща, преотстъпена от общината. Но я използваме основно през летния сезон. Театърът вече има собствена сграда, бившата кинозала, разширихме самата сцена, в момента е 8 на 8 метра, местата за публиката са 250. По този начин театъра има вече свой дом. Предстои да построим и гримьорни до есента към самата сграда.“

На 16 юни премиерно във Военна академия, София, ще бъде представен танцово-музикалния спектакъл „Мистериите на траките“. Освен сюжета за траките, типично за района с най-красивите рози казанлъшкият театър премиерно създава три сюжета за любовта – в новата интерпретация, на „Ромео и Жулиета“, както и в премиерното представление за този сезон „Любов по чумаво време“, компилация от разкази на Йордан Йовков и „Греховната любов на Зографът Захарий“, една постановка, която ще постави светлината на прожекторите върху тъжната, но красива любовна история на Зографът Захарий:

„Казанлъшкият театър има доста дълга история и практика в запазването на древността, това са художествени интерпретации на тракийската древност, 2018 година направихме първи вариант на „Мистериите на траките“, в това представление сме се съсредоточили повече върху историята на Орфей и Евридика. „Любов по чумаво време“ беше провокирана именно от пандемията и тази затвореност, която хората са я преживявали през виковете много пъти, да си спомним Декамерон и това, което са преживели хората в Италия, нашите герои ще трябва да се сблъскат със себе си, със страховете си и с любовта в това представление.“

Още за новия театрален сезон в Казанлък и за новата театрална зала в града, чуйте в разговора с директора на Казанлъшкия театър „Любомир Кабакчиев“ – Димитър Кабаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29