Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Играта продължава“ с разказите на Алекс Цонков

Алекс Цонков
Снимка: Таня Димова

Възможно ли е човек да си поръча душевен комфорт? Какви избори би направил той, ако осъзнае, че така или иначе „Играта продължава“? Имат ли предел възприятията? Всеки ли може да се озове във ВИП залата за прераждане и има ли право на избор човешкото съзнание в нея? Колко трае безвремието и колко дълъг е всъщност пътят на душата? Отговор на всички тези въпроси се опитва да даде един автор, който умее да побере цялата човешка история в един разговор, при това с изненадващ край. Ако не реалната, то поне онази, която може да се роди само от въображението на човек. В случая въображението е на Алекс Цонков, познат и като Lostov.

В дебютния си сборник „Играта продължава“ той побира 13 разказа в т.нар. "остросюжетни жанрове". Те са написани в продължение на шест години и прекарват читателя от една „Паралелна реалност“ до „Овъд предела“ ѝ. Или казано с други думи – от единия символичен раздел в другия. Всичко звучи като на кино, а причината за това са учителите на Алекс Цонков – режисьорите Мартин Скорзесе и Кристофър Нолън. От тях той се учи как да предава историята. Намеса в процеса му на разказване често има и музикалният свят на Ханс Цимер.

Алекс пише активно от 2015 година. Предимно фантастика, фентъзи, трилър, мистерии, хорър, но също и в рамките на реализма, както става ясно от поместеното в книгата му. Над 20 негови разказа са публикувани в различни сборници, антологии и периодични издания. Носител е на III-та награда от конкурса „Рашко Сугарев“ през 2016-а, година по-късно и на наградата за дебют на Еврокон, както и на поощрителна награда от конкурса за фантастичен разказ на списание „Осем“.

Редактор на сборника „Играта продължава“ е Ива Спиридонова. Художник на илюстрациите в него е Кристина Стоянова, а на корицата – Гергана Грънчарова.

В звуковия файл можете да чуете подробности за „Играта“ на Алекс Цонков, както и още за една от любимите му теми – прераждането. Място в разговора намират също пътуването из различни вселени, човекът, който умишлено или не наблюдава другите около себе си, писането като бягство от реалността и възможността Крисофър Нолън да чуе всичко това и да пожелае да екранизира някой и друг разказ на Lostov.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29