Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 26 април - 9 май

Снимка: Pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за дните от 26 април до 9 май. Това са някои от акцентите в предаването от девети май:

Политическата поезия стана тема в "Артефир" в понеделник. Беше представено новото издание на сатиричната поема на Стоян Михайловски „Книга за българския народ“. Мартин Чорбаджийски, представител на издателя – сдружение „Българска история”. Темата продължи проф. Пламен Дойнов, ректор на Нов български университет. Той представи новата си стихосбирка с политическа поезия „Влюбване в диктатора“. Стиховете са писани между 2017 г. и 2020 г. и търсят големите обществени конфликти зад злободневни теми.

По случай старта на тригодишния Международен проект за нова драматургия от региона на Югоизточна Европа, New Stages Southeast, Гьоте институт кани на серия от сценични четения и пърформанси от 12 до 16 май. Ще бъдат представени текстове на две от най-актуалните имена на новата германска сцена – Мария Милисавлйевич и Саша Мариана Залцман. Фестивалът ще домакинства и десетото юбилейно издание на платформата ПроТекст, която тази година представя нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия "Юродрам".

„Възможната институция“ се нарича проектът, представян в пространството за съвременно изкуство Swimming pool в София. Това е проект за институциите в пожелателен, в реален или във фантастичен смисъл. В него участват група визуални артисти, театрали, психолози и куратори. Началото на „Възможната институция“ е поставено от изложба и ще продължи със серия от пърформанси, дискусии и уъркшопове до 13 юни. 

Оперната певица Мила Михова представи предстоящите си два рецитала на 14-и и 28-и май в галерия “Оборище 5”. Тематично построени около приказката на Оскар Уайлд „Славеят и Розата“, в рециталите, под акомпанимента на пиано от Василена Атанасова, ще прозвучат произведения на Хендел, Белини, Сен-Санс, Брамс, Римский-Корсаков и други.

По традиция всяка година във вечерта на Международния ден на театъра – 27 март Съюзът на артистите в България връчва националните награди "Икар", с които откроява най-големите сценични постижения през изминалата календарна година. През 2020 и 2021 г. пандемията наруши традицията. Миналата година церемонията беше отложена за есента и за пръв път празничното събитие премина без публика. Тази година в Деня на театъра символично бяха обявени единствено имената на номинираните, а награждаването предстои на 11 май на сцената на Народния театър.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от осемнайсети април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55