„Перущице бедна, гнездо на герои,
слава! Вечна слава на чедата твои...
...Слава теб, че ти се одържа до крайност
и бори се в пушек, и падна със сияйност. ...“
Понякога не са нужни много думи, за да се разкаже за мечтите и надеждите на един народ, в дни на обреченост и време – без бъдеще. Един голям поет, в няколко стиха, пренася в днешния ден духа на една голяма саможертва за защитата на Перущица – Иван Вазов, „Кочо. Защитата на Перущица“. Този е един от българските градове, които имат своето място както в българската, така и в световната история. И то не само заради деветте дни на борба и мъченичество, посветени на свободата, по време на Априлското въстание през 1876 г. То е обявено на 23 април, когато пред членовете на Перущенския революционен комитет Петър Бонев, един от съратниците на Васил Левски, прочита „Кървавото писмо“, написано от Тодор Каблешков. Въстаниците са нападнати от 5500 души военизирано формирование башибозук, а борбата продължава до 29 април – до пристигането на редовната турска войска.
Град Перущица е разположен върху територия, която според изследователите е била населена от траките и е започнала да израства като културно средище още преди приблизително 7000 години. В района са открити много тракийски надгробни могили. А около Духова могила, за която се приема, че е част от древен сакрален комплекс – са намерени впечатляващи артефакти: 16 богато украсени колесници и други предмети и монети от античността.
Една от големите забележителности е и старата късносредновековна църква „Св. Атанасий“, в която е обявено началото на Априлското въстание, а по-късно изгорена до основи по време на драматичните събития. Емблематична е и църквата-паметник „Св. Архангел Михаил“, изиграла ролята на последното убежище за въстаналите перущенци.
За светините на гр. Перущица и за тяхното опазване и популяризиране – в това предаване е разговорът с доц. д-р Веселина Вачкова, директор на Историческия музей - Перущица.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg