Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позиционната игра – в шахмата и в живота

Николай Велчев: Ние, българите, сме предопределени свише да играем шах

Стратегията определя целите, а позиционната игра определя средствата. Това е нещо вечно." Така коментира в "Артефир" своята нова книга „Шахмат. Позиционната игра“ Николай Велчев – ФИДЕ майстор, международен съдия по шахмат, ФИДЕ треньор и международен организатор по шахмат.

"Стратегията в шахмата се основава на поставянето и постигането на дългосрочни цели по време на партията – например стремеж за постигане на доминация в центъра или използване на трайни слабости в позицията на противника." Същото би звучало абсолютно адекватно и за политиката, и за войната, и за живота. "Ние, българите, сме предопределени свише да играем шах", категоричен е Велчев.

Най-новата книга за шахмата е мащабен труд, в който са представени около 300 от най-великите партии в историята. Тя разказва по достъпен и увлекателен начин за развитието на шахмата и позиционната игра и за приноса на всички световни шампиони. Част от историите и коментарите към партиите са от лични срещи и впечатления на автора с някои от най-великите шахматисти и треньори в света през последните няколко десетилетия.

"Тази книга е подарък към българската шахматна общественост. Книга, която да насочва треньорите и да обяснява по лесен и достъпен начин историческото развитие на позиционната шахматна игра и приноса на всеки от големите шампиони. Убеден съм, че никой няма да съжали, а само ще спечели, ако внимателно я прочете от край до край." – казва Веселин Топалов, световен шампион по шахмат и автор на предговора.

Чуйте повече в звуковия файл.

Николай Велчев е роден на 17 март 1953 г. Завършва „Статистика“ във ВИИ „Карл Маркс“ - София през 1977 г. и специалност „Шахмат“ във ВИФ „Г. Димитров“ - София през 1987 г.

От 1979 г. работи изцяло в областта на шахмата. Майстор на спорта от 1980 г. Притежава званията ФИДЕ майстор, международен съдия по шахмат, ФИДЕ треньор и международен организатор по шахмат.

След 1993 г. в продължение на четвърт век работи в Българската федерация по шахмат като съюзен треньор, организатор на вътрешния спортен календар, технически директор и изпълнителен директор.

Ръководител и треньор на национални делегации на много европейски и световни първенства, включително на шахматни олимпиади. Организатор на десетки международни състезания в България, включително на над 10 европейски индивидуални и отборни първенства.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10