Галерия „Сан Стефано“ във втората си зала, наречена „Бетона“, представя новата си изложба с един по-различен профил – колекция от творби на 19 съвременни млади автори от ателиетата по керамика на Нов български университет.
Изложбата има заглавие „1050 градуса по Целзий“, и напълно оправдано, защото това са градусите, при които се случва технологичната магия на глината – през огъня и майсторството на артиста да остане вечна. Художниците са проявили истинско творческо въображение и различни подходи към материала керамика – и като скулптура, и като картина, и като обект, и като двуизмерна или 3D творба, и като портрети и автопортрети, като причудливи същества и чудовища, с което талантливите млади автори разместват завинаги представите ни за керамиката.
В експозицията се виждат – цветен образ на Фрида Кало, Женски торс, изваян с глава на Заек, Маски, цветни причудливи композиции и десетки още фантазни неща.
Сред работите на талантливите дебютиращи студенти в експозицията са представени и пластики на техните преподаватели – доцент Моника Попова, ръководител на ателие „Керамика“, Алина Папазова и Методи Попов.
Куратор на изложбата „1050 градуса по Целзий“ е Алина Папазова.
В центъра на експозицията са изложени на постаменти три огромни фигури от керамика, образи на три индийски божества – Шива, Кали и Гамеш. Какъв е интересът на авторката Михаела Недева към индийската пластична култура и какъв е нейният коментар за тази изключителна колекция, чуйте в звуковия файл.
Изложбата „1050 градуса по Целзий“ може да бъде видяна до 22 май.
Снимките в материала са предоставени от галерия „Сан Стефано“Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg