Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба „1050 градуса по Целзий“

| обновено на 11.05.21 в 17:25
19
Снимка: галерия „Сан Стефано“

Галерия „Сан Стефано“ във втората си зала, наречена „Бетона“, представя новата си изложба с един по-различен профил – колекция от творби на 19 съвременни млади автори от ателиетата по керамика на Нов български университет.

Изложбата има заглавие „1050 градуса по Целзий“, и напълно оправдано, защото това са градусите, при които се случва технологичната магия на глината – през огъня и майсторството на артиста да остане вечна. Художниците са проявили истинско творческо въображение и различни подходи към материала керамика – и като скулптура, и като картина, и като обект, и като двуизмерна или 3D творба, и като портрети и автопортрети, като причудливи същества и чудовища, с което талантливите млади автори разместват завинаги представите ни за керамиката. 

В експозицията се виждат – цветен образ на Фрида Кало, Женски торс, изваян с глава на Заек, Маски, цветни причудливи композиции и десетки още фантазни неща. 

Сред работите на талантливите дебютиращи студенти в експозицията са представени и пластики на техните преподаватели – доцент Моника Попова, ръководител на ателие „Керамика“, Алина Папазова и Методи Попов.

Моника Попова, „Шитите глави“, 2021, Керамика
Куратор на изложбата „1050 градуса по Целзий“ е Алина Папазова.

В центъра на експозицията са изложени на постаменти три огромни фигури от керамика, образи на три индийски божества – Шива, Кали и Гамеш. Какъв е интересът на авторката Михаела Недева към индийската пластична култура и какъв е нейният коментар за тази изключителна колекция, чуйте в звуковия файл.

Изложбата „1050 градуса по Целзий“ може да бъде видяна до 22 май.

Снимките в материала са предоставени от галерия „Сан Стефано“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35

"Многострадалната Геновева" оживява на сцената на Старозагорския театър

Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..

обновено на 23.07.25 в 10:52

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15