Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба „1050 градуса по Целзий“

| обновено на 11.05.21 в 17:25
19
Снимка: галерия „Сан Стефано“

Галерия „Сан Стефано“ във втората си зала, наречена „Бетона“, представя новата си изложба с един по-различен профил – колекция от творби на 19 съвременни млади автори от ателиетата по керамика на Нов български университет.

Изложбата има заглавие „1050 градуса по Целзий“, и напълно оправдано, защото това са градусите, при които се случва технологичната магия на глината – през огъня и майсторството на артиста да остане вечна. Художниците са проявили истинско творческо въображение и различни подходи към материала керамика – и като скулптура, и като картина, и като обект, и като двуизмерна или 3D творба, и като портрети и автопортрети, като причудливи същества и чудовища, с което талантливите млади автори разместват завинаги представите ни за керамиката. 

В експозицията се виждат – цветен образ на Фрида Кало, Женски торс, изваян с глава на Заек, Маски, цветни причудливи композиции и десетки още фантазни неща. 

Сред работите на талантливите дебютиращи студенти в експозицията са представени и пластики на техните преподаватели – доцент Моника Попова, ръководител на ателие „Керамика“, Алина Папазова и Методи Попов.

Моника Попова, „Шитите глави“, 2021, Керамика
Куратор на изложбата „1050 градуса по Целзий“ е Алина Папазова.

В центъра на експозицията са изложени на постаменти три огромни фигури от керамика, образи на три индийски божества – Шива, Кали и Гамеш. Какъв е интересът на авторката Михаела Недева към индийската пластична култура и какъв е нейният коментар за тази изключителна колекция, чуйте в звуковия файл.

Изложбата „1050 градуса по Целзий“ може да бъде видяна до 22 май.

Снимките в материала са предоставени от галерия „Сан Стефано“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германската писателка Джаки Томе за стените вън и вътре в нас

В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..

публикувано на 01.12.24 в 13:05

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51