Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо не намираме българска сол в родните магазини

Снимка: Pixabay

Какъв е произходът на солта в българските магазини? Защо солта с български произход се среща рядко в тях?

Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:

“Стори ми се, че попаднах на източник на образование. Много често сме изправени пред задължението да осигуряваме домашното продоволствие. Осигурявайки продоволствието за дома, можем да се натъкнем на интересни факти и обстоятелства, които да подобрят нашето образование и знание за цели отрасли на нашия икономически и социален живот.


Не знам дали сте се замисляли как се купува сол? Може би от наличието на повече свободно време по празниците и възможност да прочета повече етикети, моята изненада беше, че в големите търговски вериги не може да бъде намерена българска сол.

Едва ли солта е продуктът, който е в първите 10 най-важни продукта за едно домакинство. Но така или иначе неизбежно се стига дотам да бъде закупен пакет. Признавам си, че до момента купувам сол, без да чета етикетите, защото не подозирам, че може да има изненади.

Каква беше моята изненада – че в големите търговски вериги не може да бъде намерена българска сол. Намира се сол с всякакъв произход – турски, кипърски, гръцки, румънски.

Оказа се, че в България има само едно търговско дружество, което добива сол. Освен това мястото, където се добива българската сол, е природен резерват, който може да ви изненада с невероятно интересни неща.

Оказва се, че добивът на българския сол задоволява около 30% от нуждите на българския пазар. Той не е свързан само с трапезната сол, която познаваме, а и с различни други видове сол и продукти от сол, които се използват в промишлеността и за различни други цели.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31