Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме професионалния празник на библиотекарите

Снимка: БГНЕС

В Деня на създателите и разпространителите на глаголицата – светите братя Кирил и Методий, отбелязваме и професионалния празник на библиотекарите. Как четат младите хора днес – аналогово или дигитално, с очите или с ушите?

Темата коментира в “Нашият ден“ Силва Василева:

Библиотеките не са център на света, но все пак са важни. С ролята, която изначално имат, да предоставят достъп до знание, да възпитават в култура. Това знание да бъде усвояване, предлагано, да бъде развивано.

Силва Василева

Промени се средата, промениха се условията, което доведе до мястото и ролята на тези институции. Ако някога те са били абсолютният авторитет и цензор за верността на информацията, то днес те съществуват в конкурентни условия и в пазарна среда и трябва да се съобразяват с това.

Но пък са запазили онази топлота в отношението към читателите, което ги прави различното място за натрупване на знание.

Те не са училището, не са и домът, но могат да бъдат онзи незаменим помощник по пътя на всеки един човек в неговото личностно израстване и развитие.

Променените условия наложиха начин на работа в самите библиотеки, който е много различен – както за читателите, така и за самите работещи.

Пандемията беше изпитание и още е, но е и възможност да се скочи на едно друго ниво, защото хората няма да спрат да искат да четат и да се развиват. Животът няма как да спре. И ако искаме библиотеките да са част от този живот, да са важна част от него, трябва да ги адаптираме. Една голяма част се адаптираха и са готови да продължат.“

В началото на април отвори врати новата библиотека в Бургас. Библиотеката разполага с 600 000 тома, които за първи път в 133-годишната история на културната институция те са събрани на едно място.

Темата коментира в “Нашият ден“ и Яна Кършийска, директор на библиотека „П.К. Яворов“ в Бургас.

“Метаморфозата, която претърпя Регионалната библиотека в Бургас – шегуваме се по между си, че сме от най-мобилните библиотеки, тъй като сме обиколили много квартали, местили сме фонда, което е довело до загуба на голяма част от библиотечното богатство, ходейки от точка А до точка Б.

Към днешна дата това, което се случи в Бургас, с новата сграда, благодарение на Община Бургас, е едно незаменимо съкровище и вдъхновяващо присъствие на територията на Бургас, което никога не е било.“

Реакции

“Имаме невероятно екзалтирани, щастливи, вдъхновени реакции и в същото време има и невероятно педантични читатели, намиращи проблем в най-малките детайли. Но това е хубава, конструктивна критика, на която често сме благодарни.

Често се шегуваме, че сме като едно пътешествие във времето – от подводниците и капитан Немо, стигаме до най-невероятните технологии, свързани с холограмни измерения, добавена реалност, тенденцията ни е да се развиваме много – и дигитално, и информационно.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.

Снимки – БГНЕС, БНР Бургас, личен архив





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32